Rodzice złożyli już ponad milion wniosków o "500 plus" na nowy okres świadczeniowy – przekazała w środę PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Przyznanych zostało już blisko 65 tys. świadczeń.

Jak poinformowała szefowa MRiPS, w środę o godz. 9 liczba wniosków złożonych przez rodziców i opiekunów na nowy okres świadczeniowy w ramach programu "Rodzina 500 plus" przekroczyła milion.

Najchętniej wybieraną drogą jest bankowość elektroniczna – za jej pośrednictwem złożono blisko 875,5 tys. wniosków. Poprzez portal Empatia złożono 80 tys. wniosków, a PUE ZUS – 50,1 tys.

"To pokazuje, że rodzice chętnie i bardzo sprawnie korzystają z elektronicznych narzędzi umożliwiających złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze. Bardzo nas to cieszy, ponieważ jest to najszybsza i najbezpieczniejsza droga. Ponad milion złożonych wniosków w tak krótkim czasie to wspaniały wynik" – wskazuje Maląg.

Jak podkreśla szefowa MRiPS, druga ważna informacja jest taka, że blisko 65 tys. świadczeń już zostało przyznanych.

W 2021 r. konieczne jest złożenie wniosku o "500 plus" na nowy okres świadczeniowy. Prawo do świadczenia będzie ustalane na okres od 1 czerwca tego roku do 31 maja następnego roku kalendarzowego.

Od poniedziałku rodzice mogą składać wnioski drogą elektroniczną – za pośrednictwem portalu Empatia, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS. Osoby, które do 30 kwietnia złożą kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek, świadczenie za czerwiec będą miały przyznane i wypłacone najpóźniej do 30 czerwca.

Świadczenie przysługuje od narodzin dziecka aż do ukończenia przez nie 18 lat. Świadczenie obejmuje zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej.

Od 1 kwietnia możliwe będzie złożenie wniosku drogą tradycyjną, czyli poprzez wizytę w urzędzie lub za pośrednictwem poczty. Co ważne, tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca.