W drugim transporcie szczepionki AstryZeneki dotrzeć ma około 320 tys. dawek. "Czekamy na dalsze harmonogramy" – dodał Kuczmierowski.

W piątek w rozmowie z PAP prezes ARM wskazał, że w lutym do Polski trafi ok. 500 tys. dawek szczepionki przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca.

Do piątku w Unii Europejskiej dopuszczone były dwie szczepionki przeciw COVID-19: Comirnaty Pfizera i BioNTech i mRNA-1273 od Moderny. W piątek Europejska Agencja Leków (EMA) dopuściła na rynek UE szczepionkę AstryZeneki.

W sobotę Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL) opublikował na swej stronie internetowej charakterystykę tej szczepionki. W dokumencie są informacje o preparacie i sposobie wykonywania szczepień.

Napisano w niej m.in., że szczepionkę AstryZeneki podaje się osobom dorosłym w wieku 18 lat i starszym. Zaznaczono jednak, że "obecnie istnieją ograniczone dane o skuteczności szczepionki AstryZeneki u osób w wieku 55 lat i starszych".

Jak wyjaśniono w ulotce, szczepionka pobudza układ immunologiczny (naturalny układ obronny organizmu) do wytwarzania przeciwciał oraz wyspecjalizowanych białych krwinek, które zwalczają wirusa, tym samym zapewniając ochronę przed COVID-19. Żaden ze składników tej szczepionki nie może powodować COVID-19.

Szczepionka AstraZeneca jest podawana w dwóch dawkach. Drugą dawkę pacjent powinien otrzymać w okresie od 4 do 12 tygodni po pierwszym wstrzyknięciu.