IBRiS: Rodziny objęte programem 500+ wydadzą na prezenty więcej o 70% r: r


Warszawa, 05.12.2016 (ISBnews) - Gospodarstwo domowe korzystające z programu Rodzina 500+ wydadzą w ty, roku na prezenty 864 zł, tj. o 70% więcej niż wynosiła średnia deklarowana kwota w 2015 r., wynika z coroczne badanie Giftbook Survey na temat wydatków świątecznych Polaków, przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS. Średnio gospodarstwo domowe wyda na prezenty 614 zł wobec 506 zł w zeszłym roku, podano także.
"Wyraźny wpływ na zmiany w planach zakupowych polskich gospodarstw domowych mają deklaracje rodzin z dziećmi, gdzie obserwowany wzrost wydatków jest największy. Poprawiająca się sytuacja na rynku pracy oraz transfery socjalne pozwalają na zwiększenie konsumpcji także w tych grupach społecznych, które dotychczas dysponowały skromnymi środkami" - powiedział prezes Marcin Duma, cytowany w komunikacie.
Łączne wydatki gospodarstw domowych na prezenty wyniosą w tym roku 8,36 mld zł, czyli wzrosną o 1,48 mld zł r/r, podano także.
"W tym roku Polacy najchętniej będą kupować kosmetyki lub perfumy (46%), na drugim miejscu znalazły się zabawki (39%). Ostanie miejsce na podium zamykają książki (37%)" - czytamy w komunikacie.
Podobny odsetek badanych deklarował, że pod choinkę włoży słodycze (27%) lub ubrania (26%). Co ciekawe, 19% badanych jako podarunek świąteczny planuje zakupić sprzęt elektroniczny - telefon, tablet, konsolę lub komputer/laptop, podano także.
"Polacy są podzieleni w sprawie tego, czy prezent pod choinką powinien być niespodzianką, czy też realizacją życzenia obdarowanego. Połowa badanych opowiada się za niespodzianką (50%), ale niewiele mniej osób prezentuje odmienną opinię (46%)" - podsumowano w komunikacie.
(ISBnews)