Reklama

Przywódcy: Polski Andrzej Duda, Słowacji Andrej Kiska, Czech Milosz Zeman i Węgier Janos Ader wzięli udział w dwóch sesjach plenarnych. W sobotę w Rzeszowie odbędzie się ostatnia zaplanowana sesja.

Minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski, podsumowując pierwszy dzień spotkania przywódców V4 powiedział, że w trakcie pierwszej sesji prezydenci poruszali temat problemów emigracji młodych osób, bo z tym problemem borykają się wszystkie kraje Grupy.

„Prezydenci rozmawiali również, jak spowodować, żeby ci, co już wyjechali, chcieli wrócić. Wymieniano się pomysłami, jak poszczególne państwa prowadzą politykę wobec tego problemu. Zgoda była co do jednego – żeby zapewnić młodym ludziom start w dwóch obszarach, dobry start dla przedsiębiorczości, dla pracy w kraju, ale także start w zakładaniu rodziny, opieki nad rodziną” – mówił Szczerski.

Minister dodał, że prezydent Duda wśród projektów, które wspierają młode osoby wymienił m.in. program Rodzina 500 plus.

„Prezydenci doszli do wniosku, że takie działania (wspierające młodych ludzi) powinny przełożyć się poza granice. Była mowa o wspólnych stypendiach i innych formach wspierania innowacyjnych, młodych ludzi w wymiarze regionalnym” – zaznaczył.

W drugiej sesji prezydenci dyskutowali o tożsamości europejskiej. Jak relacjonował Szczerski, prezydenci zgodzili się, że Europa to nie tylko instytucja, nie tylko polityka, ale przede wszystkim kultura.

„To wspólnota, która powoduje, że rozumiemy co to znaczy być Europejczykiem, i w tym kontekście prezydent powiedział, że naszym celem jest Europa ojczyzn, ale nigdy ojczyzny bez Europy. Dzisiaj potrzebujemy, jako poszczególne państwa w ramach naszej tożsamości, odnaleźć się w tej wspólnej kulturze europejskiej” – powiedział prezydencki minister.

Zaznaczył, że Europa jest „Europą wielu narodowych tożsamości” i one „wspólnie razem tworzą tkankę, która jest cywilizacją europejską, którą chcemy bronić”. „Stajemy murem za Europą, ale Europą ojczyzn” – mówił.

Minister dodał, że prezydenci rozmawiali również o kryzysie imigracyjnym, który wskazuje „na słabości polityki europejskiej, a z drugiej stanowi wielkie wyzwanie nie tylko polityczne, ale i kulturowe”.

Szczerski podkreślił, że duże wrażenie zrobiło na prezydentach Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w pobliskiej wsi Markowa, które wspólnie zwiedzili.

Pytany o sobotnią sesję, która ma dotyczyć bezpieczeństwa energetycznego, Szczerski odpowiedział, że jest ono budowane na dwóch filarach – dywersyfikacji i połączeniach między krajami V4.

Grupa Wyszehradzka (V4) skupia cztery państwa Europy Środkowej: Polskę, Czechy, Słowację i Węgry. Polska przejęła 1 lipca rotacyjne, roczne przewodnictwo w Grupie. (PAP)