Na sfinansowanie prac kończących modernizację Stadionu Śląskiego i inwestycji w Parku Śląskim związanych m.in. ze stadionem – zgodzili się w poniedziałek radni Sejmiku Woj. Śląskiego. Dokończenie modernizacji ma kosztować 64 mln zł, pozostałe prace – ok. 30 mln zł.

Za odpowiednimi zmianami m.in. w Wieloletniej Prognozie Finansowej Woj. Śląskiego było 24 radnych koalicji, przeciw zagłosowało 12 osób; jeden radny wstrzymał się od głosu.

Przed głosowaniem odpowiedzialny m.in. za sprawy stadionu członek zarządu woj. śląskiego Kazimierz Karolczak akcentował, że ostateczny koszt modernizacji Stadionu Śląskiego powinien – dzięki przyjętym w poniedziałek zmianom – zamknąć się w kwocie ok. 650 mln zł.

Dodatkowe 30 mln zł to m.in. kwestia zapewnienia bezpieczeństwa powodziowego w Parku Śląskim (pierwotnie zaplanowany zbiornik retencyjny dla stadionu okazał się niewystarczający), a także rozpoczęcie prac nad dwuetapową inwestycją budowy parkingów dla parku (który będzie wykorzystywany także podczas imprez na znajdującym się w jego obrębie stadionie).

Karolczak przekonywał, że o zwiększeniu kosztu modernizacji, który szacowano wcześniej na 586 mln zł, zdecydowały głównie awaria przy budowie dachu w lipcu 2011 r. oraz decyzja o rozszerzeniu funkcji obiektu. Pierwotnie należący do samorządu wojewódzkiego chorzowski stadion miał walczyć o prawo organizacji Euro 2012. Po fiasku tych starań zdecydowano, aby go dokończyć, wprowadzając dodatkowo funkcję lekkoatletyczną.

Po wstrzymaniu zasadniczych prac w lipcu 2011 r. (wskutek awarii przy podnoszeniu linowej konstrukcji dachu) województwo postanowiło kończyć inwestycję w oparciu o firmy wygrywające mniejsze przetargi na prace w poszczególnych dziedzinach.

W ten sposób wiosną br. po powtarzanych przetargach podpisano umowę na prace w tzw. branżach elektrycznych, teletechnicznych i niskoprądowych oraz kontrakt na tzw. roboty kubaturowe (m.in. wykończenie wnętrz, instalacje sanitarne oraz klimatyzacja). W ub. tygodniu wybrano dostawcę ponad 54 tys. siedzisk.

Pod koniec lipca br. urząd marszałkowski woj. śląskiego ogłosił też przetarg na kompleksowe wykonanie areny lekkoatletycznej wraz z niezbędnym wyposażeniem i infrastrukturą oraz murawą na płycie głównej. Województwo ma współpracować z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki m.in. przy organizacji zawodów i szkoleń w tej dyscyplinie.

Infrastruktura lekkoatletyczna na obiekcie głównym Śląskiego ma obejmować 400-metrową bieżnię 9-torową, rów z wodą po wewnętrznej stronie w zakolu południowym, 6 piaskownic do skoku w dal i trójskoku, 2 rozbiegi do skoku wzwyż, 6 zeskoków do skoku o tyczce, 2 rzutnie do dysku i młota, 2 rzutnie do pchnięcia kulą oraz 2 rozbiegi do oszczepu. Powstać ma też zaplecze rozgrzewkowo-treningowe. Koszt dostosowania obiektu do funkcji lekkoatletycznej to ok. 24 mln zł brutto.

W grudniu ub. roku powodzeniem zakończył się montaż zadaszenia Stadionu Śląskiego. Tę najbardziej skomplikowaną część prac budowlanych wykonała niemiecka firma, która dokończyła prace wstrzymane po awarii z 2011 r.

Pierwotny kosztorys samego dachu zamykał się w 131 mln zł. Pierwotny generalny wykonawca całej modernizacji do czasu awarii wydał 118 mln zł (zostało więc 13 mln zł). Potem zabezpieczano plac budowy, przygotowano projekt zamienny i wybrano nowego wykonawcę (za ok. 71 mln zł, czyli o 57 mln zł więcej niż zostało po pierwotnym wykonawcy).

Dodatkowo, spośród zaproponowanych przez zewnętrznego konsultanta propozycji, mających łącznym kosztem ok. 40 mln zł zwiększyć atrakcyjność i funkcjonalność obiektu (a zatem możliwości jego zarabiania na siebie), województwo wybrało do realizacji kilka, wartych łącznie 10,6 mln zł.

Wśród nich są: przeprojektowanie głównego wejścia na stadion, aby umożliwić powiększenie i poprawę standardu przystadionowego hotelu. Z tego samego względu z hotelowego budynku wyprowadzone zostaną szatnie dla młodych sportowców – do zewnętrznego pawilonu, który będzie połączony z 50-metrową strzelnicą sportową.

Strzelnica to element uzgodnień z Polskim Związkiem Biathlonu, który widzi – obok obiektów stadionu – możliwość wykorzystywania tras w Parku Śląskim. Dodatkowo w kompleksie treningowym wokół stadionu powstać ma całoroczne, kryte boisko typu Orlik.

Na płycie stadionu wykorzystana zostanie z kolei odporna tzw. murawa hybrydowa, czyli mieszanka włókien naturalnych i sztucznych. Cały obiekt z zewnątrz będzie miał kolorowe podświetlenie (w miejsce planowanego białego) oraz siatki LED dające możliwość np. wyświetlania komunikatów.

Ponadto wyremontowana ma zostać okalająca stadion promenada – wraz z kanalizacją (za ok. 12,3 mln zł. Wobec wprowadzenia dodatkowych funkcjonalności i planowanego remontu promenady, ostateczna kwota dodatkowych nakładów to – przy 13 mln zł oszczędności na ostatnich przetargach - 64 mln zł.

Karolczak w poniedziałek przypominał, że Stadion Śląski czeka nadal na decyzję Ministra Sportu i Turystyki dotyczącą dofinansowania - wnioskowaną kwotą 10 mln zł – funkcji lekkoatletycznej. Trwa także spór z poprzednim wykonawcą – na ok. 130 mln zł; proces ruszyć ma w 2017 r.

Stadion Śląski jest zamknięty od jesieni 2009 r., kiedy rozpoczął się końcowy etap jego modernizacji, czyli przede wszystkim montaż dachu. Zasadnicze prace wstrzymano w lipcu 2011 r. Tuż przed zakończeniem podnoszenia linowej konstrukcji dachu pękły dwa z 40 uchwytów łączących liny promieniowe dachu z jego wewnętrznym pierścieniem.

Aktualny według władz regionu termin zakończenia prac to połowa 2017 r., a realny termin oficjalnego otwarcia zmodernizowanego obiektu, czyli organizacji tam pierwszych imprez, to wrzesień 2017 r.(PAP)