Prezydent RP Andrzej Duda podziękował prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu i służbom miejskim za udany przebieg Światowych Dni Młodzieży w Krakowie – poinformował w środę krakowski magistrat. Według prezydenta Dudy, ŚDM były "wielkim sukcesem".

"Składam na ręce Pana Prezydenta serdeczne gratulacje oraz podziękowania wszystkim przedstawicielom służb miejskich, których doświadczenie, zaangażowanie i umiejętności przyczyniły się do wielkiego sukcesu, jakim był udany przebieg Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Wyjątkowa atmosfera tego wydarzenia była również Pana zasługą" – napisał prezydent Duda w liście do Jacka Majchrowskiego.

Wyraził zadowolenie, "że tę fachowość polskich służb dostrzegł i docenił sam Papież Franciszek, a także przybyli z całego świata młodzi oraz dziennikarze".

"Sam również mogę to potwierdzić. Wykonali Państwo wspaniałą pracę. Wspólnie podołali Państwo wyzwaniu organizacyjnemu o skali, z jaką jeszcze nigdy nie mieliśmy do czynienia w wolnej Polsce – i to w sposób w pełni profesjonalny, okazując uczestnikom Światowych Dni Młodzieży prawdziwą pomoc, życzliwość i otwartość" – napisał prezydent w liście datowanym 4 sierpnia w Warszawie.

Jak podkreślił: "To również dzięki służbom porządkowym Miasta Krakowa umocnił się w świecie obraz Rzeczypospolitej jako państwa gościnnego, bezpiecznego, sprawnego i nowoczesnego".

"Gorąco za to dziękuję – w imieniu własnym oraz wszystkich Polaków. Jesteśmy z Państwa bardzo dumni" – napisał prezydent RP.

Prezydent Andrzej Duda złożył również życzenia, aby znakomite oceny dla służb miejskich w czasie ŚDM "były źródłem satysfakcji i inspiracji". "Jestem pewien, że cenne doświadczenia uzyskane podczas Światowych Dni Młodzieży będą owocować w Państwa codziennej, niezmiernie ważnej i odpowiedzialnej pracy" – napisał - "z wyrazami szacunku i sympatii" - prezydent Duda w liście udostępnionym w środę przez krakowski magistrat.

Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016 odbyły się w Krakowie i Brzegach pod Wieliczką w dniach 26 – 31 lipca. Papież Franciszek przebywał w Polsce w ramach ŚDM od 27 do 31 lipca. W tym czasie oprócz Krakowa i Brzegów odwiedził także Częstochowę i teren byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.