Mckesson był wśród prawie 200 osób zatrzymanych podczas akcji protestu. Demonstracje zaczęły się w Baton Rouge po zabiciu w tym mieście przez policję czarnoskórego 37-letniego Altona Sterlinga. Funkcjonariusze tłumaczyli, że przyczyną aresztowania Mckessona było blokowanie autostrady.

W dokumencie przesłanym do sądu działacz ruchu Black Lives Matter zwraca uwagę, że użyto w stosunku do niego nadmiernej siły, a oprócz tego policja naruszyła konstytucyjne prawa demonstrujących. Mckesson zwraca też uwagę, że funkcjonariusze mieli broń skierowaną w stronę protestujących a ich wyposażenie (np. maski przeciwgazowe i sprzęt szturmowy) było nieadekwatne do sytuacji.

"Pozwani nadużyli siły podczas ataku i znęcali się, bili i obrażali powodów bez żadnej prowokacji z ich strony, ani bez potrzeby obrony" - napisano w pozwie. Poza działaczem Black Lives Matter pod dokumentem podpisały się dwie inne osoby.

Działań policji bronił gubernator Luizjany, John Bel Edwards. Jego zdaniem postępowanie funkcjonariuszy i ich wyposażenie było odpowiednie. Przypomniał też, że tamtego dnia policja została obrzucona przez demonstrantów kamieniami.

Na początku lipca podczas próby zatrzymania policja zabiła Altona Sterlinga, co wywołało falę protestów. Napięcie wzrosło, gdy dzień po zabiciu mężczyzny policjanci zastrzelili czarnoskórego, 32-letniego Philando Castile'a w stanie Minnesota, co jego partnerka zarejestrowała w 10-minutowym nagraniu wideo, pokazanym na żywo na Facebooku i umieszczonym wkrótce potem na YouTube. Kolejnego dnia w Dallas w Teksasie czarnoskóry snajper, były żołnierz, otworzył ogień do funkcjonariuszy policji, zabijając pięciu z nich. (PAP)