Moment, na który czekali uczestnicy Światowych Dni Młodzieży, wreszcie nadszedł. Dzisiaj na Błoniach odbędzie się oficjalna ceremonia powitania głowy Kościoła.
Chociaż papież przybył do Polski już wczoraj, to z uczestnikami ŚDM przywita się dzisiaj po południu. Na Błoniach po godz. 17 Franciszka będzie wyczekiwał metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, który dokona oficjalnego powitania biskupa Rzymu. Obydwaj hierarchowie otrzymają plecaki pielgrzyma – jako znak ich autentycznego uczestnictwa w tym spotkaniu. Papież obejrzy też przygotowane specjalnie na ceremonię tańce oraz procesję z flagami.
Samolot linii Alitalia, którym Franciszek przyleciał do Polski, wylądował w Balicach wczoraj kilka minut po godz. 16. Na płycie lotniska głowę Kościoła powitali prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą. Papież przywitał się również z przedstawicielami rządu oraz polskimi biskupami. Z lotniska do Krakowa został przewieziony volkswagenem golfem; dopiero na krakowskim Salwatorze przesiadł się do papamobile, którym udał się na Wawel. Tutaj spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, a także przedstawicielami polskiego episkopatu.
– Dziękuję, Ojcze Święty, za przybycie. Wasza Świątobliwość jest duchowym wsparciem dla młodzieży, która przybyła tu na Światowe Dni Młodzieży. Kraków to miasto Jana Pawła II, miejsce, w którym rozpoczął swoją pasterską podróż – powiedział przed rozmową z Franciszkiem w cztery oczy prezydent Duda. – Zachęcam naród polski, aby w świetle swojej tysiącletniej historii z nadzieją patrzył w przyszłość – dziękował za powitanie papież, apelując o solidarność z „uciekającymi przed głodem i wojną”, a także silniejszą współpracę międzynarodową w rozwiązywaniu konfliktów.
Po spotkaniach papież udał się do pałacu Arcybiskupów Krakowskich, gdzie spędził noc. Nawiązując do tradycji zapoczątkowanej przez Jana Pawła II, wyjrzał jednak przez papieskie okno do wiernych, którzy gromadzili się pod nim już kilka godzin wcześniej.
Program papieskiej wizyty jest napięty. Dzisiaj rano papież uda się na Jasną Górę, po drodze odbywając krótką wizytę w klasztorze Sióstr Prezentek. W Częstochowie Franciszek odprawi mszę z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski, w której wezmą udział biskupi polscy, a także przedstawiciele rządu. Około godz. 17 spodziewany jest przyjazd Ojca Świętego na Błonia, gdzie odbędzie się oficjalna ceremonia powitania.

Jutro głowa Kościoła ma zaplanowaną wizytę w b. obozie zagłady Auschwitz-Birkenau, gdzie odbędzie spotkanie z ocalałymi więźniami, a także grupą Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W tym roku przypada 75. rocznica śmierci ojca Maksymiliana Kolbego, do czego Franciszek z pewnością będzie chciał nawiązać. Wieczorem zaś papież poprowadzi na Błoniach drogę krzyżową. W sobotę odwiedzi jeszcze dwa krakowskie sanktuaria – Miłosierdzia Bożego oraz św. Jana Pawła II, zaś na koniec dnia zaplanowane jest czuwanie modlitewne z młodzieżą. Papież wyleci z Polski w niedzielę późnym popołudniem, po odprawieniu mszy kończącej ŚDM.