Przy dworcach kolejowych w Krakowie, Katowicach, Warszawie, Częstochowie, Kielcach, Gdańsku, Olsztynie, Wrocławiu, Rzeszowie, Przemyślu i Lublinie czasowo w czasie ŚDM nie będą czynne parkingi, będą mogły się na nich zatrzymywać jedynie karetki oraz pojazdy straży pożarnej lub taksówki.

Od 27 lipca do 1 sierpnia z użytkowania wyłączone będą parkingi zlokalizowane przy dworcach: Częstochowa Główna, Częstochowa Stradom, Katowice Główne, Warszawa Wschodnia, Warszawa Zachodnia, Warszawa Centralna, Kielce Główne, Kraków Główny, Kraków Płaszów, Gdańsk Główny, Olsztyn Główny.

Czasowe wyłączenia obejmą również parkingi przy dworcach: Wrocław Główny (od 23 do 25 lipca i od 29 lipca do 1 sierpnia), Poznań Główny (23, 24, 28, 29, 30 lipca oraz 1 sierpnia), Rzeszów Główny (24, 25, 26, 30, 31 lipca oraz 1 sierpnia), Przemyśl Główny (od 24 do 26 lipca oraz od 31 lipca do 2 sierpnia), Lublin Główny (25 lipca oraz od 29 lipca do 2 sierpnia).

Reklama

Obowiązujący od 20 lipca specjalny rozkład jazdy przewiduje, że pociągi z pielgrzymami będą dojeżdżały do stacji położonych możliwie najbliżej miejsc uroczystości.

Jak informują kolejarze, pociągi z pielgrzymami udającymi się na ceremonię otwarcia ŚDM we wtorek 26 lipca oraz na spotkania z papieżem Franciszkiem na Błoniach w czwartek 28 lipca i piątek 29 lipca, będą zatrzymywały się na sześciu stacjach. Na stację Kraków Swoszowice wjadą pociągi kursujące od strony Zakopanego, stacja Mydlniki będzie obsługiwała pociągi wjeżdżające od strony Mysłowic, Trzebini, Krzeszowic oraz Zabierzowa, a także od strony Oświęcimia, Libiąża i Miechowa. Z kolei Kraków Płaszów będzie stacją, na której będą zatrzymywać się pociągi jadące z Mielca, Tarnowa i Krynicy.

Reklama

Pielgrzymi zmierzający na czuwanie z papieżem w Brzegach pod Krakowem w sobotę 30 lipca będą mogli dojechać do przystanków zlokalizowanych najbliżej miejsca wydarzeń, czyli Kraków Swoszowice, Kraków Bieżanów lub Kraków Płaszów oraz Podłęże.

Przygotowany na potrzeby ŚDM rozkład jazdy zakłada także czasowe wyłączenie wybranych stacji kolejowych z obsługi pociągów. Od 30 lipca do 1 sierpnia do godz. 12 czasowo wyłączone będą stacje Kokotów i Węgrzce Wielkie. Z kolei 26, 28, 29 lipca pociągi w kierunku Trzebini i Katowic ominą stację Kraków Łobzów, a od 25 lipca do 1 sierpnia pociągi nie będą się zatrzymywać na przystanku Kraków Krzemionki. Czasowo 31 lipca oraz 1 sierpnia wyłączona z użytkowania będzie również stacja Kraków Zabłocie.

Kolejarze przygotowali także na czas powrotu pielgrzymów specjalną organizację ruchu na dworcach w Krakowie.

Od 31 lipca od godz. 14 do 1 sierpnia do godz. 14 na dworcach Kraków Główny i Kraków Płaszów powstaną specjalne strefy buforowe. Nie będzie można się poruszać swobodnie po dworcach i na peronach. W okresie zmienionej organizacji ruchu nie będzie też możliwości bezpośredniej przesiadki na dworcu Kraków Główny.

Odprawa podróżnych będzie podzielona na etapy, które będą odbywać się w kilku strefach.

Na dworzec Kraków Główny będą prowadziły dwa wejścia – jedno od strony placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego, a drugie od strony placu przy hotelu Ibis. W obu zorganizowana zostanie pierwsza strefa obsługi podróżnych. Na specjalnie przygotowanych telebimach wyświetlane będą informacje z rozkładem jazdy. Po ukazaniu się informacji o wybranym pociągu, podróżni będą kierować się do odpowiedniej bramki, oznakowanej jako A, B, C, D lub E.

Po przejściu bramki podróżni znajdą się na terenie kolejowym, czyli w drugiej strefie odprawy podróżnych. Tam będą oczekiwali na zebranie się odpowiedniej liczby osób. Przy bramkach będą zamontowane maty zliczające wchodzące osoby. Dzięki temu wielkość grupy będzie dopasowana do liczby miejsc, które dostępne są w danym pociągu. Po zebraniu się odpowiednio licznej grupy, pielgrzymi będą kierowani i odprowadzani przez funkcjonariuszy Służby Ochrony Kolei bezpośrednio do pociągu.

W organizacji przemieszczania się pasażerów i w informowaniu podróżnych kolejarzy wspierać będą mobilni informatorzy i wolontariusze mówiący w językach polskim i angielskim. W strefach buforowych działać będą ekrany multimedialne.

Podczas ŚDM zasady zakupu biletów na pokładzie pociągu pozostaną bez zmian, czyli bilety można kupić za dodatkową opłatą we wszystkich pociągach z wyjątkiem pociągów Pendolino. W przypadku składów Pendolino wstępna weryfikacja biletów odbywać się będzie już przy wejściu na pokład pociągu. Biletu nie będzie można kupić również na pokładach pociągów specjalnych – tam za dystrybucję miejsc odpowiadają zamawiający, czyli diecezje.

Bilety można kupować w kasach, które mają być na czas ŚDM dłużej czynne, przez internet a także w biletomatach na dworcach.

Kolejarze przygotowali specjalną stronę internetową z informacjami dotyczącymi przewozów w czasie ŚDM – www.kolejsdm.pl. Szczegółowe informacje można znaleźć także na stronach www.intercity.pl, www.rozklad-pkp.pl oraz pod numerem infolinii 19 757(w przypadku połączeń międzynarodowych +48 22 39 19 757).

Centralne uroczystości ŚDM odbywać się będą od 26 do 31 lipca w Krakowie oraz w Brzegach k. Wieliczki. Od 27 lipca będzie w nich uczestniczył papież Franciszek, który odwiedzi także Częstochowę i Oświęcim.(PAP)