Nasze ubrania będą wyraźnie pokazywać, że jesteśmy Węgrami - mówią PAP uczniowie z sieci szkół św. Benedykta na Węgrzech, którzy wybierają się do Polski na Światowe Dni Młodzieży. Mamy nadzieję poznać nowych ludzi i wzmocnić więzi w naszej grupie - opowiadają.

Sieć katolickich szkół św. Benedykta wyśle na spotkanie z papieżem do Krakowa największą, bo ponad 400-osobową, węgierską grupę.

Nagranie wideo: https://wideo.pap.pl/videos/13491/

Młodzi Węgrzy opowiadają PAP, że z niecierpliwością oczekują na spotkanie z papieżem Franciszkiem. "Mam też nadzieję poznać nowych ludzi i wzmocnić więzi w naszej grupie" - mówi jedna z uczennic.

By nikt nie miał wątpliwości z jakiego kraju pochodzą, wszyscy założą takie same stroje - będą mieli kapelusze i plecaki w narodowych barwach oraz polskie i węgierskie flagi. "Nasze ubranie będzie pokazywać wyraźnie, że jesteśmy Węgrami" - opowiadają.

Jak mówią, niektórzy z nich już byli w Polsce. "Sprawdzaliśmy jak tam jest, jak wygląda codzienne życie i sprawdzaliśmy, gdzie będziemy spać w czasie Światowych Dni Młodzieży" - mówi jeden z uczniów.

Węgierska grupa zamieszka w Krzeszowicach. W prezencie dla rodzin, u których będą nocować, wiozą ciastka z logo ŚDM.

Do szkół św. Benedykta na Węgrzech uczęszcza w trybie dziennym ponad 2 tys. uczniów w wieku 14-18 lat. Oprócz tego szkoły te kształcą także dorosłych w takich dziedzinach jak np. finanse. Główna siedziba szkoły znajduje się w Pannonhalma na zachodzie kraju – tutejsze opactwo benedyktyńskie jest jednym z najstarszych opactw na Węgrzech; zostało poświęcone w 1002 r. Szkoły św. Benedykta znajdują się też m.in. w Miszkolcu, Segedynie czy Balatonfuered.(PAP)

mow/