W obliczu zbliżających się Światowych Dni Młodzieży współpracujemy z polskimi władzami i jesteśmy przygotowani na ewentualne zagrożenia cybernetyczne - powiedział PAP Technologie ekspert ds. cyberbezpieczeństwa Orange Polska Krzysztof Białek.

Udostępniamy nagranie wideo: https://wideo.pap.pl/videos/13466/

Kierownik zespołu Security Operations Center (SOC) oraz CERT Orange Polska Krzysztof Białek podkreślił, że firma powołała specjalny zespół do monitorowania sytuacji i przeciwdziałania zagrożeniom podczas tych wydarzeń.

W rozmowie z PAP Technologie zwrócił też uwagę, że w polskim internecie mamy coraz częściej do czynienia z atakami typu ransomware - czyli złośliwym oprogramowaniem szyfrującym dane zgromadzone na zainfekowanym urządzeniu. Za odkodowanie przestępcy domagają się okupu - tłumaczył Białek.

Zagrożenie stanowią nadal ataki typu DDoS, czyli działania prowadzące do zablokowania dostępu do usługi w internecie, np. banku, portalu aukcyjnego czy sklepu online, rozsyłanie niechcianej poczty email, czyli tzw. spamu, kradzież poufnych danych, wyprowadzanie środków z kont bankowości elektronicznej.

Z danych SOC wynika, że w czerwcu odnotowano prawie 1300 incydentów naruszających bezpieczeństwo teleinformatyczne. Centrum otrzymało także ponad 171 tys. sygnałów lub alarmów dotyczących niepokojących zdarzeń, mogących świadczyć o incydentach. Dla porównania Orange Polska przypomina, że średnia miesięczna dla 2015 roku to ok 154 tys.(PAP)

lm/ mow/

Więcej w serwisie PAP Technologie