Dowództwo Strategiczne USA (STRATCOM) poinformowało, że w poniedziałek o godzinie 20.30 GMT (22.30 czasu polskiego) wykryło próbę wystrzelenia rakiety balistycznej z ośrodka wojskowego w Wonsan we wschodniej Korei Północnej.

Jak podał rzecznik STRATCOM, powołując się na ustalenia Dowództwa Obrony Aerokosmicznej Ameryki Północnej (NORAD), rakiety nie stanowiły zagrożenia dla Ameryki Północnej."Stanowczo potępiamy próby rakietowe Korei Północnej będące naruszeniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ" - czytamy w oświadczeniu Pentagonu.

Wcześniej we wtorek Yonhap poinformował o próbie wystrzelenia przez Pjongjang rakiety balistycznej średniego zasięgu typu Musudan. Jak oceniała Associated Press, tego typu rakieta teoretycznie mogłaby dosięgnąć np. amerykańskich baz w Azji i na Pacyfiku. Według południowokoreańskich źródeł wojskowych próba ta najprawdopodobniej zakończyła się niepowodzeniem.

Reklama

Pjongjang kontynuuje próby z rakietami balistycznymi mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zdecydowanie zaostrzyła sankcje wobec Korei Płn. Rezolucja ta była odpowiedzią na przeprowadzony przez ten kraj 6 stycznia kolejny test z bronią nuklearną. Ponadto w lutym Korea Płn. wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę.

Rezolucje ONZ zabraniają Korei Płn. prób z bronią jądrową oraz testów z rakietami balistycznymi. Nie zważając na te zakazy, Pjongjang nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym nuklearnego.(PAP)

ulb/ kar/