We wtorek po godz. 14 rozpoczęło się spotkanie premier Beaty Szydło z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem. Rozmowa dotyczy sytuacji wokół polskiego Trybunału Konstytucyjnego.

W spotkaniu uczestniczy też wiceszef MSZ Konrad Szymański. Rano mówił on, że jest już blisko porozumienia w znalezieniu rozwiązań dot. TK, wychodzących naprzeciw oczekiwaniom ustrojowym i prawnym większości parlamentarnej i rządu, a zarazem spełniającym w najwyższym stopniu kryteria rządów prawa.

Jak poinformował Szymański, w ostatnim czasie trwały intensywne konsultacje między Komisją Europejską a stroną polską. Zaznaczył, że KE nie jest tu stroną sporu, lecz "uczestnikiem, który przedstawia swoje opinie i rekomendacje".

Rzeczniczka KE Mina Andreewa poinformowała, że w Warszawie Timmermans zamierza "kontynuować konstruktywny dialog i poszukiwać rozwiązań" sporu o TK.

Rzecznik KE Margaritis Schinas zapowiedział we wtorek na konferencji prasowej w Brukseli, że Timmermans podczas wizyty w Polsce spotka się także z prezesem TK Andrzejem Rzeplińskim. Schinas poinformował, że można oczekiwać, iż w środę wiceprzewodniczący KE zda komisarzom relację ze swych rozmów w Polsce na temat kryzysu wokół TK. Dodał jednocześnie, że nie spodziewałby się "czegoś więcej niż relacji".

Rzecznik wskazał, że w środę na posiedzeniu KE nie będzie jej szefa Jean-Claude'a Junckera, który wyjeżdża na szczyt G7 do Japonii. "Dlatego nie oczekiwałbym czegoś więcej niż przedstawienia relacji" - dodał, pytany, czy tego dnia można oczekiwać decyzji w sprawie opinii na temat praworządności w Polsce.

Od stycznia Komisja prowadzi wobec Polski procedurę ochrony państwa prawa. Jej rozpoczęcie KE uzasadniała sytuacją wokół Trybunału Konstytucyjnego i nierespektowaniem jego wyroków.

Obecne zastrzeżenia KE dotyczą: mianowania sędziów Trybunału Konstytucyjnego i wykonywania wyroków TK w tej sprawie z 3 i 9 grudnia 2015 r.; nowelizacji ustawy o TK z 22 grudnia 2015 r., w tym poszanowania wyroku z 9 marca br. w sprawie konstytucyjności tej ustawy oraz innych wyroków, wydanych po tym dniu; skuteczności procesu stwierdzania zgodności z konstytucją nowych aktów prawnych przyjętych i wprowadzonych w życie w 2016 r., w tym nowej ustawy medialnej.(PAP)