Prestiżowe nagrody dziennikarskie im. Jose Ortegi y Gasseta wręczono w czwartek wieczorem podczas gali w Madrycie z udziałem króla Hiszpanii Filipa VI i królowej Letycji. Jednym z laureatów został Adam Michnik.

Nagrody, które przyznaje dziennik "El Pais", wręczono już po raz 33.

Założyciel i redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik został uhonorowany najbardziej prestiżową hiszpańską nagrodą dziennikarską za całokształt swych dokonań. Jury nazwało Michnika "wyjątkowym dziennikarzem" i napisało w uzasadnieniu, że "odegrał on bardzo ważną rolę w polskim i europejskim dziennikarstwie". Zwrócono uwagę na wkład Michnika w "rozwój demokracji i wolności słowa w Polsce".

Odbierając nagrodę, laureat podziękował za wyróżnienie "swoim kolegom" z "El Pais", a przemówienie zakończył słowami "Viva Espana".

W kategorii dziennikarstwo śledcze nagrodę imienia Jose Ortegi y Gasseta, na cześć tego filozofa, otrzymał Joseph Zarate za reportaż o Peruwiance walczącej z firmą górniczą, która chce przekształcić jezioro znajdujące się obok jej domu w zbiornik odpadów toksycznych. Tekst ukazał się w peruwiańskim magazynie "Etiqueta Verde".

Lilia Saul i Ginna Morelo to laureatki w kategorii reportażu multimedialnego o dramacie zaginionych w Meksyku i Kolumbii. Cykl, którego celem jest policzenie, ile osób zaginęło w ciągu ostatniej dekady w tych krajach, i opowiedzenie historii tych ludzi, ukazywał się w meksykańskim dzienniku "El Universal" i kolumbijskim "El Tiempo".

Nagrodę za najlepszą fotografię odebrał Samuel Aranda. Czarno białe zdjęcie z serii "Docierając do raju" przedstawia matkę przytulającą w wodzie syna; fotograf zrobił je u wybrzeży greckiej wyspy Lesbos.

Uczestnicy czwartkowej ceremonii w słynnym Palacio de Cibeles świętowali także 40. urodziny centrolewicowego "El Pais".(PAP)