Ponad 55 mln zł wydano dotychczas na Podkarpaciu na realizację programu „Rodzina 500 plus”. W ocenie wojewody podkarpackiego Ewy Leniart, pierwszy miesiąc realizacji programu przebiega w regionie sprawnie i bez zakłóceń.

Na czwartkowej konferencji prasowej wojewoda powiedziała, że do urzędu nie wpłynęła żadna skarga dotycząca programu. „Ani na służby, które realizują program, ani służb na jego funkcjonowanie” - dodała.

Na Podkarpaciu wydano do tej pory na program „Rodzina 500 plus” ponad 55 mln zł. W tej kwocie są pieniądze przeznaczone na wypłatę świadczeń, jak i koszty wdrożenia i przygotowania programu. W regionie pieniądze z programu wypłacają już 124 gminy ze 160, które są w województwie.

Wojewoda przypomniała, że w regionie wciąż działa infolinia, na której można dowiedzieć się wszystkiego o realizacji programu. „Po województwie jeździ też specjalny Bus 500+, który promuje program. Do tej pory odwiedził 110 gmin”- powiedziała Leniart.

Dotychczas na Podkarpaciu złożonych zostało prawie 125 tys. wniosków o wymianę świadczeń. Z tej liczby drogą elektroniczną wpłynęło prawie 16,5 tys. wniosków (ok. 13 proc.).

Według wojewody, w maju na realizację programu w regionie przeznaczonych zostanie prawie 124 mln zł.

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej szacuje, że uprawnionych do świadczenia w kraju jest 2,7 mln rodzin, a wsparciem objętych może zostać ok. 3,7 mln dzieci.

Według danych podanych na początku maja w skali kraju w ramach programu „Rodzina 500 plus” w sumie złożono ponad 2 mln wniosków (ok. 75 proc. spodziewanych). Drogą elektroniczną wpłynęło ich już prawie pół miliona.

Program „Rodzina 500 plus” ruszył 1 kwietnia. Zgodnie z jego zapisami świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie wypłacane jest na każde drugie i kolejne dziecko. W przypadku dochodu poniżej 800 zł netto na osobę rodzina otrzyma wsparcie także na pierwsze dziecko. Dla rodzin wychowujących dziecko niepełnosprawne kryterium dochodowe wynosi 1200 zł.(PAP)