Mimo porozumienia o zawieszeniu walk w okresie prawosławnych świąt wielkanocnych na wschodniej Ukrainie siły rządowe są intensywnie ostrzeliwane przez prorosyjskich bojowników – podał w niedzielę sztab ukraińskiej armii.

Do ataków odniósł się w posłaniu do rodaków prezydent Petro Poroszenko. „Z wdzięcznością modlimy się o każdego, kto broni naszego spokoju w noc wielkanocną i o tych, którzy w tym świątecznym dniu stoją na straży pokoju” – oświadczył.

Szef państwa podkreślił, że w czasie świąt Ukraińcy wspominają także ofiary konfliktu w Donbasie i „wszystkich tych, którzy zginęli w wyniku rosyjskiej agresji”.

Centrum operacji antyterrorystycznej przeciwko separatystom na wschodzie Ukrainy poinformowało, że w ciągu ostatniej doby pozycje ukraińskich sił rządowych zostały ostrzelane 27 razy.

„Od godzin wieczornych (w sobotę) bojownicy prowadzili szczególnie intensywny ogień na kierunku donieckim” – ogłoszono w komunikacie. Dowództwo wojskowe zaznaczyło, że separatyści używali podczas ataków uzbrojenia zakazanego mińskimi porozumieniami na rzecz uregulowania konfliktu w Donbasie.

Rozejm, który miał obowiązywać od 30 kwietnia, zatwierdziła mińska trójstronna grupa kontaktowa ds. konfliktu na wschodzie Ukrainy (Ukraina, Rosja, OBWE) oraz przedstawiciele separatystów.