Reklama

Dzień wcześniej syryjski rząd poinformował, że przeprowadził ostatnią sesję rozmów z oenzetowskim specjalnym wysłannikiem ds. syryjskiego konfliktu Staffanem de Misturą.

Ma on w środę poprzez łącze wideo złożyć sprawozdanie przedstawicielom Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat rezultatów zakończonej kolejnej rundy rozmów w sprawie uregulowania sytuacji w Syrii.

Według de Mistury wynegocjowane w lutym za pośrednictwem USA i Rosji zawieszenie broni w konflikcie syryjskim nadal formalnie obowiązuje i należy uczynić wszystko, aby było przestrzegane. Zdaniem syryjskiej opozycji i rebeliantów ten rozejm w praktyce już nie funkcjonuje, gdyż jest łamany przez siły rządowe wierne reżimowi prezydenta Baszara el-Asada.

Mimo wielu starań w Genewie wciąż nie udaje się doprowadzić do bezpośredniego spotkania stron konfliktu syryjskiego. Głównym puntem spornym w negocjacjach, które mają zakończyć konflikt w Syrii, jest forsowany przez władze udział rządzącego krajem od 16 lat prezydenta Asada w przyszłym przejściowym rządzie, na co kategorycznie nie zgadza się opozycją.

W trwającym od 2011 roku konflikcie syryjskim śmierć poniosło ponad 270 tys. ludzi. (PAP)

cyk/ ap/