Macedońskie władze nie sprecyzowały, czy Afgańczycy stanowili część kilkusetosobowej grupy, której w sobotę wieczorem udało się przekroczyć nielegalnie granicę grecko-macedońską, co zaobserwował będący na miejscu fotoreporter AFP.

Kilka godzin po przejściu tej grupy na drodze pomiędzy granicznym miastem Gevgelija a stolicą kraju Skopje samochód marki opel z serbskimi tablicami rejestracyjnymi nie zatrzymał się w miejscowości Udovo na żądanie patrolu macedońskiej policji drogowej. Udovo położone jest o 30 km od granicy z Grecją.

Samochód, w którym znajdowało się 15 migrantów, został zatrzymany 20 km dalej, w miejscowości Damir Kapija. Serbskiego kierowcę aresztowano i będzie odpowiadał za przemyt ludzi. Migrantów umieszczono w specjalnym ośrodku i zostaną odesłani do Grecji.

Granica grecko-macedońska została zamknięta pod koniec lutego. Ponad 10 tys. migrantów koczuje od połowy marca w obozowisku w Idomeni po greckiej stronie przejścia granicznego z Macedonią.

Obozowisko powstało, gdy Macedonia i inne kraje tzw. bałkańskiego szlaku migracyjnego wprowadziły ograniczenia na swych granicach, przez co migranci chcący kontynuować podróż na północ i zachód Europy utknęli w Grecji. (PAP)