28 kwietnia to najbliższy termin, w jakim prezydent Andrzeja Duda może odebrać ślubowanie od wybranego przez Sejm na sędziego TK prof. Zbigniewa Jędrzejewskiego - powiedział we wtorek dziennikarzom szef biura prasowego KPRP Marek Magierowski.

Prof. Jędrzejewski ma zastąpić w Trybunale Konstytucyjnym sędziego Mirosława Granata, którego kadencja kończy się 27 kwietnia. Prezydent Duda w dniach 26-27 kwietnia będzie przebywał z wizytą w Portugalii.

"Kadencja sędziego Mirosława Granata, na którego miejsce miałby wejść do Trybunału Konstytucyjnego pan sędzia Jędrzejewski, kończy się 27 kwietnia, więc 28 kwietnia to jest najbliższy tak naprawdę termin, w którym pan prezydent może tę przysięgę odebrać" - powiedział Magierowski. Podkreślił, że odebranie ślubowania musi się odbyć po upływie kadencji sędziego, którego prof. Jędrzejewski ma w TK zastąpić.

Wcześniej we wtorek Magierowski poinformował PAP, że prezydent zapoznał się z informacjami marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego dotyczącymi głosowania sejmowego. "Z listu pana marszałka wynika, iż wybór Zbigniewa Jędrzejewskiego na nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego został dokonany zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, zaś Sejm, w osobie pana marszałka, potwierdził skuteczność owego wyboru” – czytamy w przekazanym PAP komunikacie Kancelarii Prezydenta.