Nieuznawany przez świat libijski parlament w Trypolisie oddał władzę na rzecz utworzonego z inicjatywy ONZ rządu jedności narodowej, który ma położyć kres podziałom politycznym w kraju - wynika z oświadczenia wydanego przez władze w stolicy we wtorek wieczorem.

"Informujemy, że przerywamy sprawowanie naszych funkcji wykonawczych, prezydenckich i ministerialnych" - głosi oświadczenie rządu Chalifa Gweilego opublikowane na stronie internetowej ministerstwa sprawiedliwości.

Decyzja podjęta "z uwagi na wydarzenia polityczne w Trypolisie" jest wyrażeniem woli "zakończenia rozlewu krwi i uniknięcia podziału kraju". Ponadto w oświadczeniu podkreślono, że od tej chwili oddający władzę parlament nie będzie odpowiedzialny za to, "co może wydarzyć się w przyszłości".

Wydanie tego komunikatu zbiega się z wizytą w Trypolisie, libijskiej stolicy, wysłannika ONZ do tego kraju Martina Koblera, który w ostatnich dniach starał się przekonać samozwańcze władze, by zezwoliły na objęcie funkcji przez premiera rządu jedności narodowej Fajiza as-Saradża. Jego Rząd Porozumienia Narodowego wraz z nowo powstałą Radą Prezydencką (działającą w Tunisie) ma sprawować funkcje do czasu przeprowadzenia w Libii powszechnych wyborów parlamentarnych.

Reklama

Skład rządu jedności narodowej został ustalony 14 lutego. W Libii, która od 2014 r. jest sceną rywalizacji dwóch zwalczających się obozów politycznych, od wielu miesięcy trwały starania o stworzenie takiego rządu, który położyłby kres podziałom. Porozumienie o jego powołaniu zostało wypracowane pod auspicjami ONZ na mocy memorandum podpisanego w grudniu przez przedstawicieli rywalizujących ze sobą parlamentów Libii - samozwańczego w Trypolisie, który sprzyja radykalnym islamistom, i uznawanego przez społeczność narodową w Tobruku. Jednak proces wdrażania postanowień porozumienia dotychczas naznaczony był sporymi trudnościami.

Libia weszła w okres chaosu po upadku reżimu Muammara Kadafiego, obalonego i zabitego w 2011 r. Latem 2014 r. luźna koalicja zbrojnych ugrupowań o nazwie Jutrzenka Libii przejęła władzę nad Trypolisem, zmuszając prawowity rząd do przeniesienia się na wschód kraju. (PAP)

ulb/

arch.