Do rozmowy Obamy z Poroszenką doszło przy okazji waszyngtońskiego szczytu poświęconego bezpieczeństwu nuklearnemu – podała w piątek administracja ukraińskiego prezydenta.

„Szefowie państw omówili sytuację w Donbasie i na Krymie i skoordynowali wysiłki na rzecz pełnego wdrożenia przez Rosję mińskich porozumień" w sprawie uregulowania sytuacji na wschodniej Ukrainie – ogłoszono w komunikacie.

W trakcie spotkania poruszono także kwestię rozwoju partnerstwa strategicznego między Ukrainą i USA oraz podkreślono, że na Ukrainie konieczne jest szybkie zbudowanie zorientowanej na reformy koalicji i powołanie nowego rządu – poinformowały służby prasowe Poroszenki.

Wcześniej na marginesie szczytu Poroszenko rozmawiał również z wiceprezydentem USA Joe Bidenem. Powiedział on prezydentowi Ukrainy, że USA przygotowują się do udzielenia jego państwu dodatkowej pomocy na zapewnienie bezpieczeństwa w wysokości 335 mln dolarów - poinformował Biały Dom.

Według amerykańskiej administracji Biden powiedział też Poroszence, że starania Kijowa mające na celu sformowanie zorientowanego na reformy rządu mają kluczowe znaczenie dla odblokowania międzynarodowej pomocy gospodarczej.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)