Samorządy bardzo odpowiedzialnie i poważnie podeszły do przygotowań do realizacji programu "Rodzina 500 plus" - oceniła we wtorek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Dodała, że to od samorządów zależy, kiedy pierwsze środki zostaną wypłacone.

Rafalska: samorządy bardzo poważnie podeszły do programu Rodzina 500 plus

Rafalska odwiedziła urząd stołecznej dzielnicy Praga Północ. Podczas briefingu prasowego powiedziała, że spotkanie w tym miejscu kończy etap, w którym kierownictwo resortu dokonuje weryfikacji stanu przygotowań samorządów do startu programu "Rodzina 500 plus" (zaplanowanego na 1 kwietnia).

"Mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że samorządy polskie - również ten samorząd dzielnicy Praga Północ i Warszawy - bardzo odpowiedzialnie, poważnie podeszły do tego programu. Kwestie organizacyjne, logistyczne, dotyczące obsługi tego programu przeszły najśmielsze oczekiwania, kreatywność samorządu naprawdę jest bardzo duża" - oceniła Rafalska.

Jak mówiła Rafalska, samorządy różnorodnie podeszły do spraw organizacyjnych, starając się, by mieszkańcy mogli w dogodnych dla siebie godzinach składać wnioski - jedne skupiły na organizacji poboru wniosków w szkołach, przedszkolach czy ośrodkach pomocy społecznej, a inne poszły w kierunku np. galerii handlowych, wydłużania godzin przyjmowania wniosków.

"Moim zadaniem jest chuchać na zimne, więc robimy wszystko, żeby na tym ostatnim etapie, jeżeli samorządy zgłaszają nam jakieś wątpliwości, zastrzeżenia, bądź prośbę o pomoc w jakiś sprawach, nie odmawiać tego" - dodała Rafalska.

Podkreśliła, że ze składaniem wniosków nie ma pośpiechu i nie wszyscy uprawnieni do świadczenia muszą złożyć wniosek od razu, ponieważ na dokonanie formalności są trzy miesiące, a środki zostaną wypłacone z wyrównaniem.

"Boimy się jeszcze - boimy to może zbyt duże słowo - ale oczywiście przepustowość systemu emp@tia (portal informacyjno-usługowy prowadzony przez MRPiPS - PAP) była przygotowywana nie na taką obsługę. (...) Jesteśmy pewni, że zrobiliśmy wszystko, żeby dobrze przygotować się do tego programu, ale wszystko pokaże życie, ponieważ do obsługi będzie 2,7 mln uprawnionych rodzin w całej Polsce" - powiedziała Rafalska.

Wyjaśniła, że jeżeli ktoś złoży wniosek na początku kwietnia, pieniądze może otrzymać do końca miesiąca, ale to zależy od tego, w jakim czasie samorząd wyda decyzję. Jak mówiła, zwykle przy innych świadczeniach samorząd ma miesiąc na wydanie decyzji. Ale w przypadku programu "Rodzina 500 plus" i tak dużej liczby osób uprawnionych, ustawa dała samorządom "margines swobody", czyli trzy miesiące na wydanie decyzji.

"Natomiast samorządy wyraźnie deklarują, że będą chciały na bieżąco obsługiwać i na bieżąco wydawać decyzje" - powiedziała Rafalska.

Podkreśliła, że oprócz "tradycyjnych" punktów, w których będzie można składać wnioski, została przygotowana możliwość elektronicznej aplikacji. "Pamiętajmy o tym, że otworzyły się nowe możliwości (składania wniosków) poprzez bankowość elektroniczną (...), mamy jeszcze też platformę ZUS-owską, mamy ePUAP i mamy (portal) emp@tię" - wymieniła minister.

Również zróżnicowane będą drogi przekazywania przyznanych środków - oprócz przelewów na konto bankowe, również przekaz pocztowy i wypłata w punkcie kasowym.

Rafalska była również pytana, czy prowadzone są rozmowy z Ministerstwem Finansów, aby wypłata części świadczeń była możliwa w postaci obligacji rządowych. "To są na bardzo wstępnym etapie prowadzone rozmowy, one nie są jeszcze bardzo zaawansowane" - powiedziała.

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera powiedział, że na Mazowszu kończy się etap przygotowania do realizacji programu, chwalił współpracę z MPRiPS. Jego zdaniem program 500 plus przyniesie pozytywne skutki dla samorządów, ponieważ rodziny za dodatkowe fundusze najczęściej będą kupować różnego rodzaju usługi na terenie swojego zamieszkania.

Na Pradze Północ będą 23 punkty przyjmowania wniosków zlokalizowane w placówkach oświatowych - poinformował wiceburmistrz dzielnicy Praga Północ Dariusz Kacprzak. Oprócz tego wnioski będzie można składać m.in. w Wydziale Obsługi Mieszkańców, w wypełnianiu wniosków będzie pomagał także Ośrodek Pomocy Społecznej - mówił Kacprzak.

Wcześniej, we wtorek rano, szefowa MRPiSP wraz z premier Beatą Szydło, zaprezentowały dziennikarzom spoty informacyjne programu 500 plus. Jednak z uwagi na zamachy terrorystyczne w Brukseli, podczas spotkania ograniczono się jedynie do wyemitowania spotów.

Dzięki programowi 500 plus rodziny otrzymają świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko, a jeśli spełnią kryterium dochodowe (800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w rodzinach z niepełnosprawnymi dziećmi) - również na pierwsze.(PAP)

kos/ akw/