Generał Frederick „Ben” Hodges, dowódca sił lądowych USA w Europie dał wyraz obawom, że Brexit może doprowadzić do rozwiązania UE, osłabiając możliwości przeciwstawienia się rosyjskiemu ekspansjonizmowi – informuje we wtorek brytyjski „The Telegraph”.

W wypowiedzi dla BBC gen. Hodges podkreślał, że referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, które odbędzie się 23 czerwca, „jest dla nas przedmiotem strategicznego zainteresowania”. Wskazywał, że konsekwencją Brexitu byłoby podważenie efektywności NATO.

„The Telegraph” odnotowuje, że zwolennicy Brexitu twierdzą, iż wyjście z UE nie osłabiłoby pozycji W. Brytanii w NATO.

Gen. Hodges powiedział BBC, że „martwi się”, iż UE mogłaby się rozwiązać w czasie, kiedy musi się przeciwstawić Rosji". Wskazywał na ekspansjonizm Rosji, podkreślając, że rosyjska agresja na Ukrainie i interwencja w Syrii zagrażają bezpieczeństwu Europy. Dodał, że Rosja „uczyniła broń z kryzysu migracyjnego”, zmuszając dziesiątki tysięcy ludzi do ucieczki do Europy.

Hodges podkreślił, że konieczna jest solidarność NATO i UE w obliczu rosyjskiej agresji, ale że ta jedność mogłaby zostać zagrożona, gdyby W. Brytania opowiedziała się za wyjściem z Unii.