Sekretarz stanu USA John Kerry wyraził zaniepokojenie stanem zdrowia ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko. W komunikacie Kerry ocenił, że jej proces i sposób traktowania są sprzeczne z międzynarodowymi standardami i porozumieniami mińskimi.

Sawczenko oskarżona o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy podczas walk w Donbasie w czerwcu 2014 roku przebywa w areszcie śledczym w Nowoczerkasku w obwodzie rostowskim, a jej proces toczy się w Doniecku w tymże obwodzie.

Kobieta ogłosiła, że rozpoczyna tzw. suchą głodówkę, czyli przestaje przyjmować również napoje, gdy 3 marca prokurator zażądał dla niej kary 23 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej, a sąd odroczył jej wystąpienie z ostatnim słowem do 9 marca.

"Jestem poważnie zaniepokojony zdrowiem i stanem lotniczki i członkini Rady Najwyższej (Ukrainy) Nadii Sawczenko, która od piątku odmawia przyjmowania żywności i wody, protestując przeciwko więzieniu jej przez Federację Rosyjską" - napisał Kerry w oświadczeniu zamieszczonym w poniedziałek na stronie Departamentu Stanu.

"W ostatnich 20 miesiącach, odkąd została schwytana na wschodzie Ukrainy i zabrana do Rosji, Sawczenko jest ciągle przesłuchiwana, izolowana (w celi) i siłą poddawana +psychiatrycznej ocenie+. Jej proces i ciągłe więzienie jest sprzeczne z międzynarodowymi standardami, a także rosyjskimi zobowiązaniami w ramach porozumień z Mińska" - podkreślił Kerry w dokumencie.

Stany Zjednoczone zaapelowały jednocześnie o natychmiastowe uwolnienie Sawczenko i umożliwienie jej powrotu na Ukrainę.

W poniedziałek media poinformowały, że pod otwartym listem zagranicznych intelektualistów, artystów i polityków z apelem do przywódców europejskich o działania na rzecz bezwarunkowego uwolnienia Sawczenko widnieje już pięć tysięcy podpisów.