Prezydent Andrzej Duda otrzymał nagrodę ruchu społecznego im. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. "Dziękuję za tę nagrodę, to ogromne wyróżnienie" - powiedział Andrzej Duda, odbierając nagrodę. Jej wręczenie odbyło się w poniedziałek w Warszawie.

"Mam poczucie, że na tę nagrodę trzeba sobie naprawdę zasłużyć, a nie mam wewnętrznego przekonania, że na nią zasłużyłem. Lech Kaczyński to była osoba niezwykła, nie było w dziejach Polski polityka takiego formatu jak on. Miałem ten niezwykły zaszczyt, że mogłem go poznać i pracować u jego boku. Był romantykiem i pozytywistą zarazem, kierował się wielką ideą, dla której gotów był poświęcić siebie, ale był również zwolennikiem pracy u podstaw" - powiedział prezydent.

Dodał, że trzeba robić wszystko, aby realizować wizję polityki Lecha Kaczyńskiego. "On był wielki nie tylko dlatego, że mówił o silnej Polsce, ale mówił także, że najważniejszy jest człowiek. Każdy, kto zna drogę życiową pana prezydenta wie, że był rzeczywiście człowiekiem wyczulonym na zwykłych ludzi, ale był też twardym politykiem. Ta Polska, którą budujemy, będzie wielkim pomnikiem idei prezydenta Lecha Kaczyńskiego. On o takiej Polsce marzył, a naszym zadaniem jest to urzeczywistnić” – podkreślił Andrzej Duda.

Prezes ruchu społecznego, córka Lecha Kaczyńskiego Marta Kaczyńska powiedziała, że zwycięstwo (w wyborach) Andrzeja Dudy "to kamień milowy na drodze rozwoju Polski".

"Prezydent Andrzej Duda wyraźnie prowadzi Polskę śladami Lecha Kaczyńskiego. Nagroda jest podziękowaniem za to, co wydarzyło się w 2015 r. i otwarcie tej nowej szansy dla Polski i nowego rozdziału w naszej historii" - powiedziała Kaczyńska.

Senator PiS i współzałożyciel ruchu prof. Michał Seweryński zaznaczył, że nagroda została przyznana za osiągnięcia w kontynuacji "dzieła politycznego" Lecha Kaczyńskiego.

"Ideą przewodnią prezydenta Lecha Kaczyńskiego była budowa silnej Polski, opartej na fundamencie demokratycznym oraz dumnym poczuciu tożsamości narodowej Polaków. Silne państwo ma według Lecha Kaczyńskiego służyć narodowi, ale jednocześnie naród powinien służyć państwu. Pan prezydent Andrzej Duda podjął dzieło rozpoczęte przez Lecha Kaczyńskiego. Nagroda jest wyrazem uznania dla pańskich zasług w służbie dla Polski od Polaków" - powiedział Seweryński.

Wiceprezes ruchu Jacek Sasin poinformował o ogłoszeniu konkursu na najlepszą pracę magisterską dotyczącą dorobku naukowego Lecha Kaczyńskiego. Wyniki konkursu mają być znane jesienią 2016 r., a jedną z nagród jest możliwość odbycia stażu w Kancelarii Prezydenta. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej http://lechkaczynski.pl/

Nagroda im. Lecha Kaczyńskiego przyznawana jest wybitnym osobom, które dobrze służą narodowi polskiemu. Wśród laureatów w poprzednich latach znaleźli się: Krzysztof Wyszkowski, prof. Krzysztof Szwagrzyk, Zofia Romaszewska, Władysław Stasiak.

Prezydent Lech Kaczyńskim, jego małżonka, a także wszyscy pasażerowie i członkowie załogi (96 osób), zginęli 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem. Polska delegacja udawała się na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.