Sejmowa komisja ds. służb specjalnych zapozna się w piątek z wynikami audytów przeprowadzonych w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służbie Kontrwywiadu Wojskowego - poinformował przewodniczący komisji Marek Opioła.

Opioła powiedział w poniedziałek PAP, że informację o wynikach audytów oprócz szefów tych służb przedstawi minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, na którego prośbę zwołano posiedzenie.

Dopytywany, czy Kamiński w piątek przedstawi też informację o dziennikarzach inwigilowanych przez służby, powiedział, że ponieważ minister zapowiadając chęć spotkania z komisją mówił o inwigilowanych dziennikarzach, to również taka informacja zostanie przekazana w piątek komisji. "Rozumiem, że będzie to integralna część tej informacji ministra" - powiedział.

Kamiński pod koniec lutego podczas posiedzenia sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych powiedział, że w ramach audytu służb "badany jest wątek inwigilacji dziennikarzy". "Informuję państwa oficjalnie, że w tym momencie istnieje lista 48 dziennikarzy, którzy w czasach rządów Platformy Obywatelskiej i PSL-u byli inwigilowani przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego" – powiedział wtedy Kamiński.

Reklama

"Być może lista ta ulegnie rozszerzeniu, natomiast 48 osób wykonujących zawód dziennikarza było inwigilowanych przez ABW" – zaznaczył. Nie odpowiadał na pytania opozycji, jaką formę miała ta "inwigilacja" - czy chodziło o stosowanie technik operacyjnych, czy też np. o pobieranie billingów lub danych geolokalizacyjnych. Dodał wówczas, że audyt nie został jeszcze zakończony, więc nie może przesądzić, czy inwigilacja dziennikarzy była legalna, czy nie.

Po tych informacjach Kamińskiego klub PO złożył w Sejmie projekt uchwały ws. powołania komisji śledczej do zbadania przypadków ewentualnej nielegalnej inwigilacji dziennikarzy w latach 2005-16.

Reklama

Według ostatniego numeru "Do Rzeczy" wśród inwigilowanych dziennikarzy byli m.in. Piotr Gabryel, Anita Gargas, Cezary Gmyz, Piotr Gociek, Piotr Gursztyn, Jerzy Jachowicz, Igor Janke, Michał Karnowski, Patrycja Kotecka, Paweł Lisicki, Michał Majewski, Karol Manys, Robert Mazurek, Piotr Nisztor, Eliza Olczyk, Paweł Reszka, Piotr Skwieciński, Mariusz Staniszewski, Jarosław Stróżyk, Wojciech Sumliński, Michał Szułdrzyński, Maciej Walaszczyk, Łukasz Warzecha, Bartosz Węglarczyk, Wojciech Wybranowski, Piotr Zaremba i Grażyna Zawadka.

Audyty we wszystkich pięciu służbach - również w Agencji Wywiadu i Służbie Wywiadu Wojskowego - zapowiedział Kamiński w listopadzie. Miały potrwać do końca lutego. O zakończeniu z końcem ub. miesiąca "kontroli doraźnej w zakresie wybranych aspektów funkcjonowania niektórych jednostek organizacyjnych ABW w latach 2007-15" poinformowała PAP Agencja, ale nie podała wyników audytu.

Opioła powiedział PAP, że komisja w dalszej kolejności omówi audyty w służbach wywiadowczych.