Na tej podstawie holenderska prezydencja będzie prowadzić teraz negocjacje z Parlamentem Europejskim. O zmianę przepisów zabiegała Francja po zamachach w Paryżu.

Kraje członkowskie Unii Europejskiej uzgodniły wspólne stanowisko w sprawie zaostrzenia kontroli podróżnych na granicach zewnętrznych Wspólnoty. Doszło do tego podczas brukselskiego spotkania ministrów spraw wewnętrznych. Na tej podstawie holenderska prezydencja będzie prowadzić negocjacje z Parlamentem Europejskim. O zmianę przepisów zabiegała Francja po zamachach w Paryżu.

Zgodnie z planowanymi przepisami, kraje członkowskie będą zobowiązane do stosowania systematycznych kontroli wszystkich podróżnych, także unijnych obywateli, którzy będą chcieli przekroczyć granicę zewnętrzną Unii.

Dotychczas takie kontrole były wyrywkowe. Zmiany mają usprawnić walkę z terroryzmem. „Zgodziliśmy się co do tego, że należy zaostrzyć kontrole na granicach zewnętrznych wobec wszystkich osób, które wjeżdżają do Unii lub z niej wyjeżdżają, by sprawdzić, czy nie stanowią one zagrożenia” - powiedział Klaas Dijkhoff, minister ds. migracji Holandii, która przewodzi teraz pracom Wspólnoty.

Nowe zasady miałyby obowiązywać na wszystkich unijnych granicach zewnętrznych: lądowych, morskich i na lotniskach. W tym ostatnim przypadku będzie obowiązywał jednak 6-miesięczny okres przejściowy po wejściu w życie nowych regulacji. Ich ostateczny kształt zostanie ustalony podczas negocjacji z europosłami.