Bohaterowie Majdanu mogą mieć wkrótce swoją ulicę w Warszawie. Dzisiaj wniosek w tej sprawie do Biura Geodezji i Katastru Urzędu Miasta złożyła grupa mieszkańców. Będący wśród składających dokument wieloletni polityk Janusz Onyszkiewicz ocenia, że zarówno idea, jak i propozycja lokalizacji są naturalne.

"Sam Majdan to była rewolucja godnościowa, za wyborem europejskim" - mówił Onyszkiewicz. Dodaje, że osobom pamiętającym zryw solidarnościowy i to, o co w tym zrywie chodziło inicjatywa jest szczególnie bliska. "Ci bardzo dzielni ludzie, którzy stanęli na Majdanie i z których wiele straciło życie warci są upamiętnienia także w Warszawie, może nawet głównie w Warszawie" - zaznaczył.

Jednym z pomysłodawców jest Fundacja Otwarty Dialog. Projekt ma charakter obywatelski. Inicjatywę wsparli warszawiacy, ludzie mediów, posłowie, samorządowcy i pracownicy organizacji pozarządowych. Bartosz Kramek z fundacji Otwarty Dialog wyjaśnia, że ulica Bohaterów Majdanu powstałaby w miejsce początkowego odcinka ulicy Spacerowej, w okolicy ul. Klonowej i Skweru Tarasa Szewczenki. Kramek zaznacza, że nie jest to lokalizacja przypadkowa. "Po sąsiedzku znajduje się rosyjska ambasada, więc troszeczkę na mapie Warszawy, tak jak na mapie Europy Rosja graniczy z Ukrainą" - dodał.

Nie ma na tym odcinku budynków mieszkalnych dlatego, jak wyjaśniają pomysłodawcy, zmiana nazwy ulicy nie pociąga za sobą wymiany dokumentów.

W lutym mijają dwa lata od krwawej pacyfikacji na Majdanie. Wtedy w 2014 roku na centralnym placu w stolicy Ukrainy zginęło prawie 100 demonstrujących.