Platforma Obywatelska krytykuje Program 500 plus podpisany przez prezydenta. Według Andrzeja Dudy, ustawa spowoduje poprawę sytuacji demograficznej w kraju, a także poprawę życia rodzin posiadających dzieci.

Szef klubu Sławomir Neumann powiedział, że ustawa 500 plus dzieli dzieci. Przypomniał, że PO wnosiła do Andrzeja Dudy o jej zawetowanie. Dodał, że klub przesłał prezydentowi własny projekt, który - jak podkreślił - nie dzieli dzieci. "Po podpisie prezydenta, dzieci zostały podzielone ustawowo na lepsze i gorsze " - mówił.

Izabela Mrzygłocka podkreślała, że podpisana ustawa wyklucza z programu 500 plus 3 miliony dzieci, między innymi jedynaków, dzieci z lekką niepełnosprawnością które ukończyły 16 rok życia czy potomstwo samotnych matek. A jesli dochód przekroczy 800 zł, eliminuje to rodzinę z programu. "To niesprawiedliwe" - mówiła.

Zgodnie z ustawą, każda rodzina z dwójką i więcej dzieci bez względu na dochody będzie mogła otrzymać świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko. W przypadku rodzin z jednym dzieckiem trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe - 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością.