Premier Beata Szydło zapewnia, że Polska uwzględni zalecenia Komisji Weneckiej - mimo że nie są one prawnie wiążące. Szefowa polskiego rządu mówi o tym w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Bild". Premier złoży dziś wizytę w Berlinie.

Jak powiedziała Beata Szydło niemieckiej gazecie, przedstawiciele Komisji Weneckie przekonają się, że reformując Trybunał Konstytucyjny polski rząd jedynie naprawił to, co zepsuli poprzednicy. Zapewniła też, że ustawa medialna nie narusza europejskich norm.

Pytana o sprawę uchodźców szefowa polskiego rządu powiedziała, że potrzebny jest zwrot w polityce migracyjnej, bo droga, którą poszła Europa, prowadzi donikąd. Jej zdaniem, zamachy terrorystyczne z Paryża czy ataki na kobiety w Kolonii, pokazują, że dzieje się to przed czym ostrzegano. Beata Szydło zapewniła jednocześnie, że Polska wywiąże się ze zobowiązań w sprawie uchodźców.

W rozmowie z gazetą szefowa rządu oceniła, że stosunki polsko-niemieckie są doskonałe. Zaapelowała jednak, aby Niemcy nie podejmowali decyzji ponad głowami Polaków. W tym kontekście wymieniła plany rozbudowy gazociągu północnego.