Stany Zjednoczone apelują do pozostałych członków NATO o większe zaangażowanie się we wzmacnianie wspólnej obrony. Chodzi przede wszystkim o planowane przez Sojusz wzmacnianie bezpieczeństwa krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski.

Ministrowie obrony Paktu zdecydowali o rozpoczęciu prac w tej sprawie, a szczegółowe decyzje mają być podjęte w czerwcu i w lipcu.

Amerykański sekretarz obrony Ashton Carter, który uczestniczy w spotkaniu w Brukseli przypomniał, że Pentagon zdecydował o przeznaczeniu dodatkowych 3,5 miliarda dolarów na inwestycje na wschodzie Europy. Carter mówił, że inni sojusznicy powinni iść w ślady Stanów Zjednoczonych.

Na razie wiadomo jedynie, że do krajów Europy Środkowo-Wschodniej przyjedzie więcej amerykańskich żołnierzy. Kraje członkowskie nie złożyły jeszcze konkretnych deklaracji dotyczących wysłania żołnierzy lub sprzętu.

Amerykański sekretarz obrony poinformował, że kwota 3,5 miliarda dolarów zostanie przeznaczona zarówno na dodatkowych żołnierzy i rozmieszczenie broni, jak i na ćwiczenia i sprawy logistyczne.