Szefowa unijnej dyplomacji podjęła kolejną próbę poprawy relacji z Rosją. Brukselski korespondent Radia Wolna Europa donosi o naradzie w wąskim gronie w Komisji Europejskiej, na którym Federica Mogherini przedstawiła swoje pomysły. To zaniepokoiło kraje domagające się stanowczego tonu wobec Moskwy - czytamy w artykule.

Szefowa unijnej dyplomacji spotkała się w połowie stycznia z komisarzami, którzy zajmują się kontaktami z państwami spoza Wspólnoty. Celem było znalezienie sposobów na poprawę relacji gospodarczych z Rosją i to w momencie gdy wciąż obowiązują unijne sankcje.

Z informacji Radia Wolna Europa wynika, że większość komisarzy obecnych na spotkaniu była jednak sceptyczna. Padały argumenty, że nie należy łagodzić tonu wobec Moskwy, skoro nie wypełniła ona postanowień z Mińska dotyczących zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy.

Reklama

Zaniepokojenie naradą zorganizowaną przez Federikę Mogherini wyraziły, jak wynika z doniesień, Polska i Szwecja, które obawiają rozłamu w unijnej jedności w sprawie Rosji. A ona jest krucha i coraz trudniej przychodziło ostatnio krajom członkowskim przedłużanie sankcji wobec Moskwy. Obecnie obowiązują one do końca lipca, ale Austria i Włochy już mówią że restrykcje należy złagodzić, albo zawiesić. Inicjatywa szefowej unijnej dyplomacji dotycząca lepszej współpracy gospodarczej z Rosją to kolejna próba poprawy relacji. Federica Mogherini proponowała rok temu stopniową normalizację kontaktów, ale wtedy nie było na to zgody unijnych ministrów spraw zagranicznych.