Wyróżnienie przyznano w uznaniu jego wpływu na politykę w Polsce. Dziękując za nagrodę podczas wieczornej gali, prezes Prawa i Sprawiedliwości podkreślał zasługi "Gazety Polskiej" dla zachowania wolności słowa.

Mówił, że przez lata była ona redutą wolności oraz broniła wolności słowa, kiedy ta była zagrożona i gdy to wiele kosztowało. "Bez was nie bylibyśmy w stanie przeprowadzić wielkiej bitwy o prawdę, tej wielkiej bitwy, która mam nadzieję zbliża się do zwycięskiego końca" - powiedział prezes PiS, nawiązując do katastrofy smoleńskiej z kwietnia 2010 roku.

Jarosław Kaczyński powiedział też, że ciągle nie jest do końca rozwiązany problem polskiej podmiotowości. Według niego, również dzisiaj jest stosowany dyskurs, który mówi Polakom, że muszą robić, co chcą kraje Zachodu, za wybudowane autostrady. "Musimy odrzucić geopolityczny determinizm i bardzo prymitywny determinizm ekonomiczny. Musimy wiedzieć, że wielki sukces może przyjść, jeśli będziemy wolni i będziemy mieli prawo do prawdy. Broniliście tego. Dziękuję i jestem zaszczycony otrzymaniem nagrody" - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Tytuł Człowieka Roku 2015, przyznany przez Kluby Gazety Polskiej, otrzymał prezydent Andrzej Duda. Jak czytamy w uzasadnieniu, Andrzej Duda przez cały ubiegły rok cieszył się największym zaufaniem społecznym. Od jego zwycięstwa w wyborach prezydenckich zaczęły się zmiany polityczne w Polsce. W artykule na stronie internetowej Klubów Gazety Polskiej przypomniano, że Andrzej Duda, inaugurując kampanię wyborczą, okazał się znakomitym mówcą. Udowodnił, że jest bezbłędnie przygotowany merytorycznie do objęcia tej zaszczytnej i odpowiedzialnej funkcji.

Nagrodę imienia Grzegorza I Wielkiego, papieża-benedyktyna z VI wieku, przyznawaną przez miesięcznik "Nowe Państwo", otrzymał sędzia Bogusław Nizieński, były Rzecznik Interesu Publicznego.

W ubiegłym roku środowisko Gazety Polskiej przyznało nagrody Bohaterom Majdanu. Otrzymali je także satyryk Jan Pietrzak i lekarz, profesor Bogan Chazan.