W wieku 73 lat zmarł Bogusław Kaczyński, publicysta i krytyk muzyczny, popularyzator muzyki poważnej, twórca telewizyjny, animator kultury.

Był ważnym filarem polskiej kultury - tak mówi o nim Sławomir Pietras, dyrektor naczelny polskich teatrów operowych. Jak zauważył w rozmowie z IAR, Bogusław Kaczyński wywarł wielki wpływ na kulturę muzyczną Polaków. Był niezwykle popularny, a wraz z nim popularna stawała się wśród Polaków muzyka poważna. Dzieki niemu miliony ludzi w Polsce zaczęły się interesować sztuką operową - dodał Sławomir Pietras. Jak wspomina, Bogusław Kaczyński był autorytetem, bezkompromisowym w sprawach sztuki.

Odszedł ojciec i kreator polskiego środowiska operowego. Tak zmarłego krytyka muzycznego wspomina profesor Ewa Iżykowska, śpiewaczka i prorektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Sopranistka powiedziała IAR, że środowisko operowe z wielkim smutkiem przyjęło informację o śmierci Bogusława Kaczyńskiego, który całe życie poświęcił propagowaniu muzyki klasycznej, w szczególności muzyki operowej, teatru operowego, polskich śpiewaków i śpiewaczek.

Profesor Ewa Iżykowska przypomniała, że Bogusław Kaczyński był twórcą Festiwalu Muzyki w Łańcucie,a także kierował Europejskim Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy. Prorektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina wspominała też, że Bogusław Kaczyński był z wykształcenia pianistą i teoretykiem muzyki. Jednak jego kariera potoczyła się inaczej. Podczas lekcji u wybitnej primadonny Ady Sari Bogusław Kaczyński zakochał się w muzyce operowej i stał się jej orędownikiem. Opowiadał o muzyce operowej w sposób barwny, profesjonalny, a jednocześnie żarliwy - mówiła profesor Iżykowska. "Tą swoją żarliwością zaraził całą Polskę" - dodała.

Dzięki Bogusławowi Kaczyńskiemu polscy artyści operowi stali się bliżsi naszemu społeczeństwu - powiedziała profesor Ewa Iżykowska. Jak mówiła, śmierć takiej postaci jest wstrząsem dla całego środowiska operowego. "Odchodzi kreator, demiurg tego świata, który ten świat ożywiał, wprawiał w ruch i czynił go piękniejszym" - powiedziała prorektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. "Nie ma w Polsce muzyka, który nie znałby Bogusława Kaczyńskiego i nie bał się jego czasem ostrych, ale uczciwych i rzetelnych recenzji" - dodała.

Dziennikarz muzyczny Polskiego Radia Adam Rozlach powiedział IAR, że Bogusław Kaczyński mówił o muzyce jak nikt inny, piękną polszczyzną, w sposób wyrafinowany, a jednocześnie zrozumiały dla wszystkich. Dzięki tym umiejętnościom cieszył się wielką popularnością. Adam Rozlach dodał, że Bogusław Kaczyński dzielnie znosił chorobę.

Odszedł od nas wielki pasjonat muzyki, człowiek wielkiej kultury, poeta słowa - tak wspomina Bogusława Kaczyńskiego burmistrz Krynicy. W tym mieście znany krytyk muzyczny, popularyzator opery, operetki i muzyki poważnej organizował przez 28 lat Europejski Festiwal im. Jana Kiepury. W tym roku odbędzie się on już po raz 50-ty. Burmistrz Krynicy Dariusz Reśko mówi, że Bogusław Kaczyński miał być jednym z honorowych gości. Zapowiada, że organizatorzy będą chcieli uczcić pamięć zmarłego, zasłużonego dla festiwalu i kultury polskiej.