Wpływ nowych technologii na rynki pracy jest jednym z tematów Światowego Forum Gospodarczego w Davos. Obrady odbywające się pod hasłem "Opanować czwartą rewolucję przemysłową" są też poświęcone przyszłości światowej gospodarki i dalszemu rozwojowi Europy.

Nanotechnologie, inteligentne komputery, precyzyjne roboty - to przyszłość, ale i wielkie zagrożenie dla światowej gospodarki. Jej podstawą jest praca dla jak największej liczby ludzi - powiedział na Forum prezydent Szwajcarii Johann Schneider-Ammann. Dlatego - mówił - są potrzebne elastyczne rynki pracy, wolność gospodarcza czy wysoki poziom wykształcenia.

W Davos zaprezentowano robota-sprzedawcę, zastępującego pracę człowieka, ale eksperci twierdzą, że to nie jest zagrożenie, lecz szansa dla ludzi na bardziej interesującą pracę. Szefowie wielu koncernów zwracają uwagę, że rozwoju nowoczesnych technologii nie da się powstrzymać i trzeba to zaakceptować.

Inne zagadnienia dzisiejszej debaty to wyzwania ekonomiczne stojące przed Europą, problemy migracji i bezpieczeństwa. Biorą w niej udział między innymi premierzy Grecji i Francji oraz niemiecki minister finansów. Oczekiwane jest wystąpienie premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona na temat miejsca jego kraju w Unii Europejskiej.
W 46. Światowym Forum Gospodarczym uczestniczy dwa i pół tysiące gości, w tym szefowie największych światowych firm i stu dwudziestu przedstawicieli rządów.