Według węgierskiego portalu vs.hu ma to być prywatna wizyta. Premier Węgier Wiktor Orban przebywa dziś z prywatną wizytą w Warszawie. Jak zwracają uwagę węgierskie media - szef rządu rozpoczyna serię spotkań z europejskimi sojusznikami, którzy będą dla niego kluczowi w rozpoczynającym się roku.

Zdaniem portalu do spotkania ma dojść poza Warszawą. Informacji o spotkaniu nie udało się potwierdzić w polskich źródłach. Beata Mazurek, rzeczniczka klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości powiedziała IAR, że nie ma wiadomości o spotkaniu.

Mimo iż węgierskie urzędy nie potwierdzają prywatnego wyjazdu Wiktora Orbana do Polski, to jednak portalowi vs.hu udało się potwierdzić, że premier otrzymał zaproszenie od polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Jak czytamy na stronach portalu, poza kwestią wspólnego stanowiska wobec przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, uczestnicy spotkania będą rozmawiać również o aktualnych sprawach obu krajów. Szczególnie ważnym tematem jest stosunek obu państw do kwot, czyli systemu rozdzielania imigrantów między wszystkimi krajami Unii Europejskiej, proponowanego przez Komisję Europejską. Ponieważ stanowiska obu rządów w tej kwestii są zbieżne, Węgrzy liczą na to, iż wzajemna wymiana doświadczeń będzie korzystna dla obu stron.

Jednocześnie węgierskie media przypominają, że wiosną ubiegłego roku Wiktor Orban odrzucił przedwyborcze zaproszenie Jarosława Kaczyńskiego do Polski. Tłumaczą jednak, że zaproponowany przez Polaków termin kolidował z wizytą w Budapeszcie prezydenta Rosji Władimira Putina.