Profesor Grażyna Ancyparowicz i doktor Eryk Łon są kandydatami PiS do Rady Polityki Pieniężnej.

Dr hab. Grażyna Ancyparowicz jest profesorem Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej im. W. Korfantego w Katowicach, członkiem Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.

Dr hab. Eryk Łon jest profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, adiunktem w Katedrze Finansów Publicznych UEP, członkiem Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.

Termin zgłaszania "sejmowych" kandydatur na dwóch członków RPP upływa w poniedziałek, 21 grudnia. Kadencje członków RPP: Andrzeja Bratkowskiego oraz Elżbiety Chojny-Duch wygasają 20 stycznia 2016 roku. Do 10 stycznia musi wpłynąć kandydatura do RPP na miejsce Anny Zielińskiej-Głębockiej (jej kadencja wygasa 9 lutego 2016 roku).

Senat na przedstawienie swoich kandydatów ma czas do 22 grudnia. Kadencje obecnych członków RPP wybranych przez Senat (Jerzy Hausner, Jan Winiecki, Andrzej Rzońca) wygasają 24 stycznia.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że z Senatu zgłoszeni zostaną przez PiS: Marek Chrzanowski, Eugeniusz Gatnar oraz Jerzy Kropiwnicki.

Dr Marek Chrzanowski to adiunkt w Zakładzie Polityki Gospodarczej i Instytucie Ekonomii Politycznej Prawa i Polityki Gospodarczej SGH, członek Rady Naukowej Kolegium Zarządzania i Finansów SGH, koordynator sekcji Gospodarka, praca, przedsiębiorczość w Narodowej Radzie Rozwoju przy Prezydencie RP.

Prof. dr hab. Eugeniusz Gatnar z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (Katedra Analiz Gospodarczych i Finansowych) to obecny członek zarządu NBP.

Jerzy Kropiwnicki – absolwent SGPiS jest doktorem ekonomii, wykładowcą na wydziale ekonomiczno-socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, byłym prezydentem Łodzi, doradcą prezesa NBP.

Osoby te – według nieoficjalnych informacji PAP – złożyły u Marszałka Senatu dokumenty wymagane do poparcia ich kandydatur.

W późniejszym terminie, do 10 stycznia, w Sejmie ma zostać zgłoszony przez PiS Jerzy Żyżyński, prof. dr hab., wykładowca na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, poseł z listy Prawa i Sprawiedliwości.