Politycy Platformy Obywatelskiej oburzeni zapowiedzią budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego w pobliżu Pałacu Prezydenckiego. - Rozumiem, że pan minister Macierewicz może postawić wartę wojska, która będzie pilnowała różnego rodzaju działań budowlanych na Krakowskim Przedmieściu. Skoro może dać asystę wojska na miesięcznicę - partyjną imprezę, to przecież może tam postawić wartę i ochronę, postawić czołgi jak będą budować jakieś pomniki - powiedział Sławomir Neumann, szef klubu parlamentarnego PO.
Antoni Macierewicz i Jarosław Kaczyński / PAP / Radek Pietruszka

- Wierzę w to, że Prawo i Sprawiedliwość - co pokazało ostatnie sześć tygodni - jest w stanie zrobić wszystko. Nawet jeżeli będzie chciało wyburzyć Pałac Prezydencki
i zrobić go w kształcie na przykład pomnika Lecha Kaczyńskiego, to i tak to zrobi. Ja mam nadzieję, że ludzie wyjdą na ulicę i zaczną protestować i sprzeciwią się tym wszystkim "ciekawym" bardzo pomysłom i tej "dobrej zmianie" proponowanej przez Prawo i Sprawiedliwość - stwierdziła z kolei w rozmowie posłanka PO Kinga Gajewska.

O pomniku swojego brata przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie mówił Jarosław Kaczyński w czwartkowy wieczór. - Jestem przekonany, że wkrótce zostaną uczczeni ci, którzy zginęli, że stanie tutaj pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego - zapowiedział podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej.