Każda 13- latka w Radomiu ma prawo do bezpłatnego szczepienia przeciwko wirusowi, wywołującemu raka szyjki macicy. Za profilaktykę- już po raz drugi- zapłaci samorząd. Termin przyjmowania zgłoszeń mija 13 listopada.

Rocznie na raka szyjki macicy umiera w Polsce około dwóch tysięcy kobiet. Można i trzeba walczyć z chorobą, ale najlepiej jej zapobiegać. Matki dziewczynek, które można poddać szczepieniu, a w Radomiu jest ich ponad osiemset, są przekonane o konieczności takich działań, a finansowe wsparcie samorządu uważają za niezwykle ważne. Tym bardziej, że dla wielu rodziców barierą jest właśnie cena. Szczepionka kosztuje kilkaset złotych.

Tego rodzaju profilaktyka daje szansę na unikniecie choroby tłumaczy pediatra Stanisława Szcześniak- Mazur. Jej zdaniem potwierdzają to badania prowadzone w krajach, w których szczepienie nastolatek przeciwko wirusowi HPV jest obowiązkowe. Poza tym - jak mówią lekarze - szczepionka nie niesie ze sobą żadnego zagrożenia. Jest całkowicie bezpieczna. W ubiegłym roku za samorządowe pieniądze zaszczepiono 560 uczennic.