Tak politolog Bartłomiej Biskup ocenia dyskusję o wyborze nowego przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Start w partyjnych wyborach zapowiedzieli już Ewa Kopacz, Grzegorz Schetyna a także minister sprawiedliwości Borys Budka.

Zdaniem Bartłomieja Biskupa wyniki wyborów prezydenckich i parlamentarnych pokazują, że zmiana pokoleniowa jest dzisiaj modna na polskiej scenie politycznej i wśród wyborców. „Żeby Platforma się dziś nie rozpadła czy, żeby nie odchodziły jakieś frakcje, żeby to była spójna partia, to muszą być podjęte jakieś działania, na przykład takie jak wybór przewodniczącego” - mówi ekspert. I dodaje, że w partii musi być jednolite kierownictwo.

Premier Ewa Kopacz postuluje, by z wyborami prezesa partii jeszcze poczekać. Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, który zamierza kandydować jest odmiennego zdania. W opinii rozmówcy IAR dla funkcjonowania każdej partii dobrze jest, gdy rozliczenia wyborcze robione są szybko. Doktor Bartłomiej Biskup rozumie chęć przedłużenia władzy przez kierownictwo PO, ale uważa, że czasami przez szybkie wybory można wzmocnić swoją pozycję.

Borys Budka ma podjąć ostateczną decyzję o kandydowaniu na stanowisko szefa PO po ogłoszeniu przez partię kalendarza wyborczego. Wśród kandydatów wymienia się jeszcze Tomasza Siemoniaka czy Rafała Trzaskowskiego.