Bill Gates nie jest już najbogatszym człowiekiem na świecie. Na 79 miliardów dolarów - o miliard więcej niż posiada właściciel Microsoftu - miesięcznik Forbes wycenił majątek Amancia Ortegi - założyciela sklepów odzieżowych Zara.

Zaczynał 40 lat temu od szycia szlafroków w garażu swojego domu w La Corunie. Teraz jest właścicielem dwóch tysięcy sklepów w 88 krajach i prawie 60 procent Inditexu - koncernu, do którego oprócz Zary należy 6 innych firm odzieżowych.

Niewiele wiadomo o jego życiu prywatnym. Nie lubi dziennikarzy i nigdy nie udzielił wywiadu. Nie urządza pokazów swoich kolekcji. Nie współpracuje też z agencjami reklamowymi. Jego koncern nie wydał ani jednego euro na reklamę.

Mimo to zyski ze sprzedaży rosną. W pierwszym kwartale firmy Ortegi zarobiły ponad miliard euro - o jedną czwartą więcej niż poprzednim. Zarobione pieniądze inwestuje między innymi w nieruchomości. Jest też filantropem, funduje stypendia, wyposaża szpitale w specjalistyczny sprzęt i wspiera finansowo Bank Żywności.