Przedstawiciele grupy kontaktowej potwierdzają, że obie strony konfliktu przestrzegają zawieszenia broni. Dziś uczestnicy mińskich rozmów przeprowadzili wspólną wideokonferencję, na której informowali o wstrzymaniu ataków.

O wynikach rozmów poinformowała Daria Olifer, rzeczniczka Leonida Kuczmy - ukraińskiego przedstawiciela w rozmowach trójstronnych, prowadzonych w tak zwanym formacie mińskim. Uczestniczą w nich przedstawiciele Ukrainy, Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz donieckich i ługańskich separatystów. Zarówno oni, jak i przedstawiciel OBWE Alexander Hug potwierdzili podczas wideokonferencji - ogień w Donbasie został wstrzymany.

Potwierdzili to również oficerowie wspólnego, ukraińsko-rosyjskiego Centrum Kontroli i Koordynacji. Ukraińscy wojskowi walczący na wschodzie kraju stwierdzają znaczne zmniejszenie liczby ataków.

Formalnie zawieszenie broni trwało od lutego, było jednak wielokrotnie naruszane. Według strony ukraińskiej, w ostatnich tygodniach ataki separatystów nasilały się. Używali oni też ciężkiej artylerii.

8 września w Mińsku na Białorusi mają się spotkać przedstawiciele grupy kontaktowej. Jak poinformowała rzeczniczka Leonida Kuczmy, przewidywane jest tam podpisanie porozumienia o wycofaniu z linii konfliktu uzbrojenia kalibru poniżej 100 milimetrów.