Polki chcą rodzić dzieci, ale często nie mogą - przekonuje Wanda Nowicka. Wicemarszałek sejmu skrytykowała w radiowej Jedynce polską politykę prorodzinną. Podkreśliła, że powodem coraz mniejszej liczby urodzeń nie jest brak chęci kobiet w Polsce do rodzenia dzieci, ale brak możliwości. Wyjaśniła, Polki mieszkające za granicą, na przykład w Anglii, chętnie rodzą tam dzieci.

Wanda Nowicka podkreśliła, że największą przeszkodą dla kobiet, które nie decydują się na dzieci jest trudna sytuacja na rynku pracy. Dodała, że wydłużenie urlopu macierzyńskiego nie poprawiło ich sytuacji, bo wiele Polek pracuje na umowach śmieciowych, które nie dają uprawnień do takich urlopów.

Polską politykę prorodzinną skrytykowała niedawno Najwyższa Izba Kontroli. W raporcie wskazano, że składa się ona z doraźnych, rozproszonych i niepowiązanych ze sobą działań. NIK zaznaczył, że pieniądze na ten cel to około dwóch procent PKB, ale nie są one efektywnie wydawane.

Reklama

NIK przypomniał, że Polaków w Polsce jest coraz mniej, a jeśli obecne wskaźniki się utrzymają, to za 45 lat będzie nas 32 miliony, a nie jak obecnie - 38 milionów.