Ukraińska Prokuratura Generalna chce przeprowadzić zaoczne procesy byłego prezydenta Wiktora Janukowycza i osób z jego najbliższego otoczenia. W kilku przypadkach sąd już wydał zgodę na postępowanie przygotowawcze i rozprawę.

Jest zgoda sądu, aby taki proces rozpoczął się między innymi w przypadku oskarżonej o defraudację byłej wicepremier i minister zdrowia Rajisy Bohatyriowej. Zastępca prokuratora generalnego Witalij Kas'ko powiedział, że jeżeli oskarżeni zdecydują się na powrót do kraju, będą mogli zeznawać przed sądem osobiście. Na razie podejrzani będą informowani za pośrednictwem strony internetowej Prokuratury Generalnej i mediów, że jest w stosunku do nich prowadzone zaoczne karne postępowanie przygotowawcze. Otrzymają obrońcę z urzędu. Jeśli nie pojawią się, sprawa trafi do sądu, gdzie będą odbywały się zaoczne rozprawy.
Prokuratura Generalna ma zamiar zwrócić się o zgodę na procesy zaoczne także w przypadku innych oskarżonych o ciężkie przestępstwa, którzy uciekli z kraju. Są wśród nich Wiktor Janukowycz i były wicepremier Serhij Arbuzow.