Państwowa Komisja Wyborcza rejestruje kolejnych kandydatów na prezydenta. Do północy komitety wyborcze mogą składać zebrane podpisy.
Zarejestrowani przez PKW kandydaci to Jacek Wilk z Kongresu Nowej Prawicy, Bronisław Komorowski z Platformy Obywatelskiej, Adam Jarubas - kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego, Janusz Korwin-Mikke z KORWiN-u i Paweł Kukiz.

Podpisy złożyli i czekają na rejestrację kandydat Prawa i Sprawiedliwości - Andrzej Duda, Janusz Palikot z Ruchu Palikota, Magdalena Ogórek i Marian Kowalski.

Do PKW trafiły wszystkie podpisy poparcia dla Bronisława Komorowskiego, zebrane w ciągu dwóch tygodni od momentu rozpoczęcia czynności związanych z rejestracją kandydata. Komitet wyborczy kandydata PO do Państwowej Komisji Wyborczej resztę zebranych podpisów.

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 23 komitety wyborcze. Oznacza to, że aż 14 kandydatów ma kłopoty z zebraniem wymaganych przez prawo 100 tysięcy podpisów.

Jak tłumaczy politolog Bartłomiej Biskup zebranie podpisów jest łatwym zadaniem dla kandydatów posiadających poparcie dużych partii politycznych. Pozostałych czeka trudniejsze zadanie - dodaje specjalista

Jedną z osób, którym nie udało się zebrać kwalifikowanej liczby podpisów potrzebnych do rejestracji w wyborach jest Anna Grodzka. O zakończeniu kampanii wyborczej kandydatki Partii Zielonych poinformował jej sztab wyborczy. Grodzkiej udało się zebrać 85 tysięcy głosów. Anna Grodzka zapowiedziała w radiowej Trójce, że jej partia wkrótce wyda komunikat, którego z kandydatów poprze w wyborach.

Zgodnie z prawem wyborczym wszystkie podpisy zebrane przez kandydatów na prezydenta powinny trafić do PKW.
Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja. Jeśli żaden z kandydatów nie zdobędzie połowy ważnych głosów 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.


W poprzednich wyborach prezydenckich PKW przyjęła zawiadomienie o utworzeniu 17 komitetów wyborczych - ostatecznie zarejestrowano 10 kandydatów.