Premier Kanady Justin Trudeau potępił w środę ogłoszoną w Rosji częściową mobilizację i groźby użycia broni nuklearnej ze strony prezydenta Rosji.

„Mobilizacja i nuklearne groźby Putina oznaczają nieodpowiedzialną i niebezpieczną eskalację jego nielegalnej wojny. Kanada potępia te działania i pozostaje zjednoczona z Ukrainą i partnerami przeciwko tej niesprowokowanej i niczym nieusprawiedliwionej agresji” - napisał w środę na Twitterze Trudeau, który brał udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Wcześniej, w specjalnym oświadczeniu z okazji przypadającego w środę Międzynarodowego Dnia Pokoju Trudeau podkreślił, że Ukraina walczy w obronie przed rosyjską inwazją, którą premier Kanady nazwał „jednym z największych zagrożeń dla pokoju i stabilności w obecnym pokoleniu” i zapewnił dalszym wsparciu Kanady dla Ukrainy, także finansowym i wojskowym.

Publiczny nadawca CBC podał w środę, powołując się na własne źródła, że Ukraina zwróciła się do Kanady z nową listą potrzebnych dostaw dla armii podczas kontrofensywy na wschodzie kraju. Chodzi m.in. o pojazdy opancerzone wyposażone w karabiny maszynowe, haubice M-777 howitzer, pociski i odzież zimową dla żołnierzy.

Anna Lach(PAP)