Prawo i Sprawiedliwość wyprzedziło Platformę Obywatelską. W sondażu przygotowanym przez TNS Polska dla Wiadomości TVP na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosować chce 34 procent badanych, o 6 punktów procentowych więcej niż w ubiegłym miesiącu. Na PO oddałoby swój głos 31 procent ankietowanych.

Z takich wyników zadowolony jest europoseł PIS Ryszard Czarnecki. Jego zdaniem niewiele potrzeba, aby Prawo i Sprawiedliwość po przyszłorocznych wyborach mogło rządzić samodzielnie.

Posłanka PO Iwona Śledzińska-Katarasińska z dystansem podchodzi do wyników sondażu. Przypomina, że w innym sondażu PO miało 43 procent poparcia, a PiS 28 procent.

Według sondażu, na PSL zagłosowałoby 8 procent respondentów. Stanisław Żelichowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego z zwraca uwagę, że w sondażach zawsze wyniki Ludowców są zaniżone.

Według sondażu, w Sejmie znalazłyby się jeszcze Sojusz Lewicy Demokratycznej i Kongres Nowej Prawicy. Obie partie z 5 procentowym poparciem. Krzysztof Gawkowski z SLD powiedział, że sondaże nie są najważniejsze. Dodał, że obecnie Lewica jest na drodze wyłonienia wspólnego kandydata na prezydenta.

W porównaniu do poprzedniego badania wzrost o jeden punkt procentowy zanotował Twój Ruch, który według najnowszego sondażu może liczyć na głosy 3 procent wyborców. 11 procent badanych zadeklarowało, że nie wie, na kogo zagłosuje. To o 9 punktów procentowych mniej niż w czasie badania w listopadzie.