Około 30 minut trwała rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z papieżem Franciszkiem podczas audiencji w Watykanie w piątek. Po tym spotkaniu odbyła się audiencja dla pary prezydenckiej.

Prezydent relacjonował, iż podczas audiencji wskazał, że w związku z inwazją Rosji na Ukrainę do Polski przybyło wielu uchodźców, więc jego wizyta byłaby sposobnością do spotkania z dwoma narodami.

"Dwa miliony obywateli Ukrainy znajduje się w Polsce, razem z nami mieszka. Na pewno byłoby to nie tylko spotkanie z Polakami, ale byłoby to też ekumeniczne spotkanie z naszymi gośćmi z Ukrainy, których z całą pewnością byłyby na spotkaniach z Ojcem Świętym również dziesiątki, setki tysięcy" – stwierdził Andrzej Duda.

Reklama

Wśród tematów rozmowy była pomoc, której Polacy udzielają uchodźcom wojennym z Ukrainy. "Ojciec święty bardzo był zainteresowany, jak my to widzimy, jak my to postrzegamy, jak również sytuacją na Ukrainie" - powiedział Duda.

Poinformował, że relacjonował papieżowi treść swoich rozmów z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Reklama

"To jest dla nas Polaków sprawa zupełnie jasna, że to był niesprowokowany w żaden sposób atak na Ukrainę, na suwerenne, niepodległe państwo" - oświadczył.

Prezydent poinformował też, że podziękował papieżowi za wszystkie działania, które Stolica Apostolska podejmuje na rzecz pokoju, a także za ofertę bycia gospodarzem rozmów pokojowych, poszukiwania możliwości rozwiązania niezwykle trudnej sytuacji.

Prezydent Duda udał się następnie na rozmowę z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem.

Andrzej Duda z małżonka Agatą Kornhauser-Dudą złożą wiązankę kwiatów przy grobie świętego Jana Pawła II w bazylice watykańskiej przed przypadającą w sobotę 17. rocznicą śmierci papieża.

Prezydent Andrzej Duda wręczył papieżowi Franciszkowi podczas audiencji w piątek w Watykanie portret błogosławionego prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz album dokumentujący pierwszy rok drugiej kadencji swojej prezydentury.

Wśród podarunków dla papieża były też płyty z muzyką Fryderyka Chopina w wykonaniu Janusza Olejniczaka i zwycięzcy ostatniego Konkursu Chopinowskiego Bruce'a Liu.

Franciszek podarował Andrzejowi Dudzie pamiątkowy medal z wizerunkiem świętego Marcina oraz komplet swoich dokumentów i książkę na temat jego historycznej modlitwy o ustanie pandemii na placu świętego Piotra 27 marca 2020 roku.

Z Watykanu Sylwia Wysocka