Mer Kijowa Witalij Kliczko i były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen wystąpią podczas sobotniego kongresu programowego Platformy Obywatelskiej - wynika z informacji uzyskanych przez PAP.

Kongres pod hasłem "Bezpieczna Polska" rozpocznie się w sobotę o godz. 11 w Warszawie i potrwa około 1,5 godziny. Zaplanowano wystąpienia m.in. polityków PO: wiceprzewodniczącego Platformy, b. szefa MON Tomasza Siemoniaka, b. ambasadora RP w Kanadzie, obecnie senatora PO Marcina Bosackiego oraz b. szefa MSZ, europosła Radosława Sikorskiego. Głos zabiorą także samorządowcy, m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Zaplanowano także wystąpienie sześciu gości zagranicznych, z którymi uczestnicy kongresu połączą się za pośrednictwem internetu. Wśród nich - jak wynika z informacji uzyskanych przez PAP - mają być m.in. mer Kijowa Witalij Kliczko oraz były premier Danii, późniejszy sekretarz generalny NATO (2009-2014) Anders Fogh Rasmussen.

Dyskusję podsumuje przemówienie lidera PO i przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej Donalda Tuska.

To drugi z cyklu kongresów programowych, które w grudniu ubiegłego roku zapowiedział lider PO Donald Tusk. "W tej odsłonie będziemy mówić o bezpieczeństwie Polski i Polaków, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa obronnego i kwestii przyjęcia uchodźców, w tym przypadku z Ukrainy. Chodzi o rozwiązania systemowe, które pozwolą państwu sprawnie reagować w sytuacjach kryzysowych, być lepiej przygotowanym do nich, lepiej nimi zarządzać, tak żeby udzielać skutecznej pomocy i jednocześnie, żeby to się nie odbijało na poziomie życia Polaków" - zapowiedział w rozmowie z PAP rzecznik PO Jan Grabiec.

Do śledzenia sobotniej dyskusji od kilku dni zachęcają w mediach społecznościowych politycy PO. "Platforma Obywatelska rozmawia o najważniejszych sprawach Polski. Najbliższy kongres poświęcony jest oczywiście sprawom obrony niepodległości i bezpieczeństwa. Będziemy rozmawiać o tym czego potrzebuje wojsko polskie, co trzeba zrobić w polityce bezpieczeństwa" - mówi w nagraniu na Twitterze Tomasz Siemoniak.

Marcin Bosacki przekonuje, że "bezpieczeństwo Polski zależy od tego jak będziemy silni w strukturach Zachodu - NATO i Unii Europejskiej". "W jaki sposób odbudować zniszczoną przez ostatnie sześć lat pozycję Polski w strukturach Zachodu? Spróbujemy na to pytanie odpowiedzieć w sobotę podczas kongresu programowego Platformy Obywatelskiej" - podkreśla senator.

Posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz zauważa, że "jesteśmy świadkami największego kryzysu humanitarnego w Europie od dekad". "Każdego dnia widzimy jak kobiety, dzieci są wykorzystywane jako żywe tarcze przez agresora, jakim jest Rosja o imperialnych zapędach. Widzimy jak podstawowe reguły Konwencji Genewskiej są deptane i w odniesieniu do wojskowych, i do cywilów. Przed nami wielkie wyzwanie - jak zapewnić bezpieczeństwo Polakom, Polkom, ale także przyjętym uchodźcom, a to stawia pytanie jak powinien wyglądać sprawny system zarządzania kryzysowego w takiej sytuacji. O tym będziemy rozmawiali na kongresie +Bezpieczna Polska+" - zapowiada posłanka. (PAP)

autor: Marta Rawicz