Niemcy liczą na sukces wyborów prezydenckich na Ukrainie i chwalą politykę gospodarczą rządu w Kijowie, obiecują też pomoc finansową. Takie deklaracje złożył w ukraińskiej stolicy niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier.

Szef niemieckiego MSZ rozmawiał między innymi z premierem Arsenijem Jaceniukiem tuż przed jego wylotem do Brukseli. Frank-Walter Steinmeier podkreślił, że Niemcy liczą, iż w wyborach prezydenckich na Ukrainie weźmie udział jak najwięcej głosujących. Mają też nadzieję, że uda się doprowadzić do rozbrojenia nielegalnych ugrupowań zbrojnych, a także zwolnienia zajętych przez nie budynków użyteczności publicznej.

Frank-Walter Steinmeier powiedział, że Berlin pozytywnie ocenia politykę gospodarczą rządu. Zaznaczył, że Niemcy szykują dla Ukraińców propozycję dodatkowej, oprócz unijnej, pomocy finansowej. Premier Arsenij Jaceniuk podziękował za wsparcie i dodał, że Ukraina naciska, aby odbyły się międzynarodowe rozmowy o sytuacji na wschodzie kraju z udziałem Kijowa, Brukseli, Waszyngtonu i Moskwy. Oprócz tego premier przypomniał, że jutro ma się odbyć w ukraińskiej stolicy okrągły stół, w którym wezmą udział działacze i biznesmeni ze wschodu Ukrainy, a także byli prezydenci tego kraju i zagraniczni politycy.